Data wpisu: 13.01.2022

Dobry zmiękczacz do wody na cały dom – jak go wybrać?

Centralny zmiękczacz wody jest zdecydowanie najlepszym sposobem na to, aby od ręki pozbyć się problemu wysokiej twardości wody wodociągowej czy czerpanej z własnego ujęcia. Ponieważ w Polsce normy twardości są bardzo liberalne (dopuszcza się aż do 500 mg/l CaCO3), to zdecydowana większość gospodarstw domowych boryka się z osadami na armaturze, w czajniku oraz awariami instalacji wodnej i grzewczej spowodowanymi tzw. kamieniem kotłowym. Jak wybrać dobry zmiękczacz wody na cały dom? Wykorzystaj do tego nasze wskazówki.

Dlaczego warto postawić na centralny zmiękczacz wody?

Powód jest prosty: nie ma wygodniejszego i skuteczniejszego rozwiązania dla domu, w którym występuje problem twardej wody. Wszelkie zmiękczacze punktowe, montowane np. na przyłączu wody do pralki czy zmywarki, to – pisząc wprost – wydmuszki, które nie spełniają swojej funkcji lub efekt ich stosowania jest minimalny. Warto sobie zadać pytanie: czy coś, co kosztuje kilkanaście złotych może rzeczywiście zastąpić profesjonalne urządzenie zmiękczające za kilka tysięcy złotych? Odpowiedź nasuwa się sama.

Centralny zmiękczacz wody ma tę zaletę, że gwarantuje pozbycie się twardości z wody docierającej do wszystkich punktów czerpalnych. Dzięki niemu miękka, bezpieczna dla urządzeń i skóry woda zasila:

  • wszystkie baterie w domu lub mieszkaniu,
  • słuchawkę prysznicową,
  • pralkę,
  • zmywarkę,
  • lodówkę z kostkarką,
  • kocioł grzewczy,
  • grzejniki i/lub podłogówkę,
  • całą instalację wodną w budynku.

Montując dobry zmiękczacz wody na cały dom nie musimy się więc już kłopotać stosowaniem innych rozwiązań usuwających nadmiar wapnia i magnezu. Nie ma również potrzeby inwestowania w filtr odwróconej osmozy, chyba że bardzo zależy nam na perfekcyjnej czystości wody.

Jak wybrać dobry zmiękczacz wody na cały dom? Ilość złoża

Podstawowym kryterium wyboru centralnego zmiękczacza wody jest właśnie pojemność, a więc ilość zastosowanego w nim złoża zmiękczającego (jonowymiennego). Dobiera się ją pod kątem liczby mieszkańców, ilości zużywanej przez nich wody w skali miesiąca oraz stopnia twardości wody i liczby punktów czerpalnych. Najlepiej będzie przekazać te informacje wyspecjalizowanej firmie, która na tej podstawie dobierze odpowiedni zmiękczacz dla swojego klienta. Z takiej usługi, zupełnie bezpłatnie, możesz skorzystać w Hydros.

W dużym przybliżeniu można natomiast napisać, że w przypadku 4-osobowej rodziny, która miesięcznie zużywa do 10 metrów sześciennych wody, optymalnym wyborem powinien być zmiękczacz ze złożem o pojemności 25 litrów.

Rodzaj głowicy sterującej

Głowica jest centrum zarządzania pracą zmiękczacza. To ona uruchamia proces regeneracji złoża, decyduje o dawkowaniu solanki oraz pozwala użytkownikowi wprowadzić podstawowe ustawienia, jak aktualna godzina, czas i częstotliwość regeneracji czy preferowana twardość wody.

Wybierając zmiękczacz warto przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonalność głowicy, ale też jej jakość – jest to element potencjalnie najbardziej narażony na awarię. Godnymi zaufania są głowice firm Clack oraz Global Water (z akcentem na bardzo dobrze oceniane i rekomendowane przez nas głowice serii RX).

Wydajność zmiękczacza

Ważnym parametrem, który należy sprawdzić przed zakupem zmiękczacza jest to, ile wody dane urządzenie może zmiękczyć w ciągu jednej godziny. Oczywiście uwzględniamy tutaj realne zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym, nie ma sensu inwestować w zbyt wydajny model. Na potrzeby standardowego domu jednorodzinnego powinien wystarczyć zmiękczacz o wydajności około 1,5 metra sześciennego na godzinę.

Ile kosztuje dobry zmiękczacz do wody na cały dom?

Na szczęście ceny markowych urządzeń nie przerażają. Dobry zmiękczacz, który sprawdzi się w domu jednorodzinnym zamieszkanym przez 4 osoby kosztuje około 2000-2500 złotych. Znacznie wydajniejszy filtr na potrzeby dużej rodziny można natomiast kupić za około 3000 złotych. I jest to jak najbardziej inwestycja warta każdej złotówki.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry