Bojler, czyli zasobnik ciepłej wody użytkowej, to podstawowy element wyposażenia domowej kotłowni. Nie powinno go jednak zabraknąć także w firmie czy w zakładzie produkcyjnym, jeśli przedsiębiorstwo korzysta z indywidualnego systemu grzewczego – na przykład kotła gazowego, na paliwo stałe czy po prostu energii elektrycznej. Kluczowa kwestia, nad którą trzeba się dobrze zastanowić, dotyczy optymalnej pojemności bojlera. Jaką wybrać dla domu, firmy i zakładu produkcyjnego? Skorzystaj z naszych wskazówek.
Najważniejszym kryterium zawsze jest liczba osób korzystających z ciepłej wody użytkowej, co ma bezpośrednie przełożenie na zużycie wody. Celem powinno być to, aby nigdy nie dochodziło do długich przerw w dostawach ciepłej wody użytkowej wynikających z konieczności poświęcenia czasu na podgrzanie jej przez źródło ciepła.
Warto także zaznaczyć, że prawidłowo dobrana pojemność zasobnika CWU ma wpływ na rzeczywiste koszty podgrzewania ciepłej wody. Zbyt mały bojler wymusi częste korzystanie z kotła czy grzałki elektrycznej, z kolei zbyt duży spowoduje, że spora część niemożliwej do wykorzystania energii będzie się po prostu marnować.
Wybierając pojemność bojlera koniecznie należy zwrócić uwagę właśnie na rodzaj zasobnika, a dokładnie na sposób podgrzewania znajdującej się w nim wody – ma to wpływ na tempo tego procesu. Obecnie podstawowym wyborem powinien być bojler z podwójną wężownicą, zapewniający o wiele szybsze podgrzanie wody niż wersja z pojedynczą wężownicą. Pod tym względem jeszcze korzystniej wypadają natomiast bojlery dwupłaszczowe, które dzielą się na modele na jedno oraz dwa źródła zasilania.
Zatrzymajmy się na chwilę przy tych ostatnich. Wybierając bojler dwupłaszczowy na dwa źródła zasilania warto postawić na najpojemniejszy model, jaki tylko zmieści się w wyznaczonym miejscu. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zwiększymy potencjał wykorzystania darmowego źródła energii pochodzącej z instalacji solarnej lub fotowoltaicznej.
W przypadku domu jednorodzinnego wybór pojemności bojlera jest ściśle uzależniony od liczby mieszkańców, ale też liczby punktów czerpalnych ciepłej wody użytkowej i przyzwyczajeń domowników. Jeśli np. mamy dwie łazienki, w których w tym samym czasie będą brać prysznic dwie osoby, to wiadomo, że chwilowe zużycie CWU znacząco wzrośnie. Wybierając zbyt mały bojler ryzykujemy, że reszta domowników będzie musiała trochę poczekać z kąpielą. Trzeba więc dokładnie to przemyśleć.
W dużym uproszczeniu można napisać, że optymalna pojemność bojlera dla domu jednorodzinnego to:
Do domu jednorodzinnego szczególnie polecamy bojlery dwupłaszczowe firmy Ermet, które z uwagi na dużą powierzchnię grzewczą gwarantują bardzo krótki czas podgrzania wody niezależnie od stosowanego źródła energii cieplnej.
Mamy tutaj na myśli bojler na potrzeby pracowników typowego budynku biurowego. Pojemność zasobnika oczywiście dobieramy pod kątem liczby pracowników, ale też tego, czy na zapleczu socjalno-sanitarnym znajdują się prysznice. Jeśli nie, a pracownicy korzystają z ciepłej wody wyłącznie do mycia rąk, to nie ma sensu przesadzać z pojemnością bojlera.
Do firmy zatrudniającej do 10 osób wystarczający powinien być bojler o pojemności 100-120 litrów, najlepiej z podwójną wężownicą lub dwupłaszczowy, co zapewni szybkie podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Warto także zainwestować w bojler z dobrą izolacją termiczną – dzięki temu podgrzana woda przez długi czas będzie utrzymywać komfortową temperaturę, co przełoży się na obniżenie kosztów użytkowania zasobnika.
Specyfiką zakładów produkcyjnych jest to, że ich pracownicy z reguły mają dostęp do rozbudowanych węzłów sanitarnych z prysznicami. Na terenie zakładu zwykle znajduje się też wiele punktów czerpalnych ciepłej wody użytkowej, przede wszystkim umywalek, gdzie pracownicy mogą na bieżąco myć ręce w czasie przerw. Dlatego należy tutaj postawić na odpowiednio pojemny bojler.
Wiele zależy oczywiście od ostatecznej liczby pracowników, wielkości zakładu oraz tego, czy woda z tego samego bojlera ma być dostarczana również do budynku biurowego. Takim minimum wydaje się być zasobnik o pojemności 200 litrów, z podwójną wężownicą, dwupłaszczowy lub na dwa źródła zasilania, jeśli właściciel zakładu w celu obniżenia kosztów stałych planuje zainwestować w instalację solarną/fotowoltaiczną.
Szeroki wybór bojlerów, zarówno dwupłaszczowych na jedno i dwa źródła zasilania, jak i z podwójną wężownicą, znajdziesz w stałej ofercie naszego sklepu internetowego. Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy przy doborze odpowiedniego zasobnika CWU, to po prostu skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.