Data wpisu: 05.11.2021

Mocna pompa do studni? Sprawdź, jak nie dać się naciąć!

„Szukam mocnej pompy do studni głębinowej. Możecie coś polecić w cenie do 1000 złotych?” – to jedno ze standardowych pytań, jakie zadają nam klienci zainteresowani ofertą naszego sklepu internetowego. Określenie „mocna” pojawia się bardzo często w kontekście różnego rodzaju pomp, choć w zasadzie… nic nam ono nie mówi. Pomp nie dzieli się na te „mocne” i „słabe”, ale ze względu na parametry hydrauliczne, przeznaczenie oraz cechy fizyczne (przede wszystkim średnicę). Mimo to wciąż wiele osób nacina się na nierzetelne oferty sprzedawców i później dziwi się, dlaczego teoretycznie mocna pompa do studni nie zapewnia oczekiwanej wydajności. Jak uniknąć takiego błędu? Sprawdź w naszym poradniku.

Mocna pompa do studni – co to oznacza w praktyce?

Przygotowując opisy produktów oferowanych w naszym sklepie internetowym często sięgamy po określenie „mocna pompa głębinowa” czy „mocna pompa hydroforowa”. Zawsze jednak popieramy je konkretną informacją na temat wydajności urządzenia. To wcale nie jest normą w przypadku najtańszych modeli sprzedawanych na popularnych portalach internetowych.

Gdy widzisz, że sprzedający pisze o „mocnej pompie”, ale nie zdradza jej parametrów hydraulicznych lub już na pierwszy rzut oka widać, że są one kompletnie niewiarygodne, to radzimy uważać – możesz wyrzucić pieniądze w błoto. Na rynku bez problemu znajdziemy pompy niewiadomego pochodzenia, które teoretycznie oferują lepszą wydajność niż modele markowe, najlepszych producentów, wielokrotnie droższe. Już wtedy powinna się zapalić lampka ostrzegawcza.

Określenie „mocna pompa” odnosi się do tych urządzeń, które są w stanie zapewnić bardzo wysoką wydajność oraz wysokość podnoszenia, ale tylko w realnych warunkach użytkowych. Dlatego warto inwestować w pompy niekoniecznie najdroższe, natomiast produkowane przez znane, obecne na rynku od wielu lat firmy, które cieszą się dobrą opinią instalatorów oraz samych użytkowników.

Spójrz: załóżmy, że kupisz „chińczyka” za kilkaset złotych, który rzekomo zapewnia wydajność na poziomie 100 litrów na minutę. Jeśli jest to pompa monoblokowa (a najczęściej tak właśnie będzie), to już możemy zdradzić, że uzyskanie takiej wydajności w warunkach użytkowych będzie niemożliwe. Trudno natomiast będzie Ci to zweryfikować – zamontujesz pompę, zaczniesz z niej korzystać i dopiero po czasie zorientujesz się, że instalacja nie działa tak, jak powinna. Pompa „nie dobija” zbiornika hydroforowego w trakcie poboru, ponieważ nie dość, że jest przestarzała technologicznie, to jeszcze została źle dobrana do konkretnej studni.

Dlatego samo stwierdzenie, że pompa jest „mocna”, absolutnie nie może stanowić kryterium jej wyboru. Pod uwagę należy wziąć znacznie więcej aspektów czysto technicznych, tak związanych z samą pompą, jak i parametrami źródła. Dlatego zawsze radzimy, aby skorzystać tutaj z pomocy ekspertów, którą w Hydros zapewniamy naszym klientom całkowicie bezpłatnie.

Czy należy się sugerować mocą silnika?

To kolejny, bardzo powszechny mit, który wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Zapamiętaj więc, że moc silnika wcale nie ma decydującego wpływu na wydajność pompy głębinowej. Wielu sprzedawców (świadomie lub nie) wprowadza tutaj swoich klientów w błąd pisząc, że np. pompa o mocy 2 kW zapewni znacznie większą wydajność niż ta o mocy 1,5 kW. To wcale nie ma tak prostego przełożenia.

Znacznie ważniejsza jest konstrukcja hydrauliczna pompy. Możemy to udowodnić na przykładzie bardzo popularnego modelu polskiej firmy Hydro-Vacuum z Grudziądza. Pompa głębinowa GTC 1.13 z silnikiem o mocy 0,55 kW przy stracie na lustro wody i przy żądanym ciśnieniu w hydroforze na poziomie 4 barów fizycznie wyleje około 3 m3/h. Dla porównania: pompa jednostopniowa (typowy „chińczyk”) o mocy 0,75 kW przy tych samych stratach wyleje zaledwie 0,6 m3/h. Różnica jest ogromna, a przecież ta druga pompa teoretycznie jest mocniejsza.

Podsumowując: określenie „mocna pompa do studni” jest bardzo nieprecyzyjne i zawsze wymaga uszczegółowienia oczekiwań nabywcy. Aby prawidłowo dobrać urządzenie musimy wiedzieć, jakie są parametry źródła i do czego ma być wykorzystywana czerpana z niego woda.

Kierując się wskazówkami ekspertów unikniesz również innego częstego błędu, jakim jest zakup zbyt wydajnej pompy w stosunku do wydajności samej studni, co nie tylko naraziłoby Cię na niepotrzebne wydatki, ale co gorsza mogłoby spowodować regularne zrywanie słupa wody, nadmierne obniżanie się lustra, a w efekcie nawet pracę pompy na sucho, jeśli w instalacji nie ma zabezpieczenia przed suchobiegiem.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry