Data wpisu: 09.12.2021

Wiercenie studni głębinowych – na co trzeba zwrócić uwagę?

Własna studnia głębinowa to duże udogodnienie, a przede wszystkim świetny sposób na oszczędności. Czerpiąc wodę z prywatnego ujęcia nie musimy jej kupować od zakładu wodociągowego, co jest szczególnie ważne w przypadku posiadania dużego ogrodu, który oczywiście trzeba regularnie podlewać. W skali roku oszczędności z tego tytułu mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się zlecić wywiercenie studni głębinowej. Ty też szykujesz się do takiej inwestycji? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę.

Dlaczego studnia wiercona?

Na początek warto sobie zadać właśnie takie pytanie. W końcu studnia wiercona wcale nie jest jedyną dostępną opcją na zyskanie własnego ujęcia wody. Alternatywą dla niej jest np. studnia kopana (kręgowa), a i nie brakuje inwestorów, którzy stawiają na najprostszą studnię abisyńską.

Nasza rada? Jeśli tylko masz taką możliwość, to zawsze wybierz studnię wierconą. Oto jej najważniejsze zalety:

  • zwykle najlepsza wydajność,
  • możesz liczyć na najwyższą jakość wody (najmniejsze zapiaszczenie i zanieczyszczenie związkami organicznymi czy chemicznymi),
  • prawidłowo eksploatowana studnia wiercona posłuży wiele dekad,
  • jest szybka w wykonaniu,
  • idealnie sprawdza się do zasilania zarówno systemu nawadniania ogrodu, jak i domu jednorodzinnego.

Postaw na dobrą ekipę

Skoro podjąłeś już decyzję o zainwestowaniu we własną studnię wierconą, to musisz teraz znaleźć kogoś, kto ją wykona. W okolicy z pewnością nie brakuje ekip studniarskich, co nie oznacza, że każda z nich będzie dobrym wyborem.

Kieruj się tutaj przede wszystkim kryterium doświadczenia. Warto podpytać sąsiadów o polecane przez nich ekipy studniarskie, zwłaszcza takie, które działają w tej branży od wielu lat. Koniecznie porozmawiaj z właścicielem takiej firmy – o jego profesjonalizmie będzie świadczyć to, że dopytuje o dokładną lokalizację nieruchomości, wstępnie szacuje głębokość, na jakiej znajduje się źródło wody (na bazie własnego doświadczenia) oraz podpowiada optymalną średnicę odwiertu.

Wystrzegaj się natomiast ekip, które bez żadnych dodatkowych pytań od razu chcą się zabrać do pracy i nie są w stanie choćby w przybliżeniu określić głębokości odwiertu. Może to być bardzo ryzykowne. Spójrz: załóżmy, że firma jest z odwiertem już na głębokości 20 metrów, ale wody wciąż nie ma. W takim momencie pojawiają się nerwy – nie wiesz, ile pieniędzy jeszcze będziesz musiał zainwestować w wybicie studni.

Doświadczony wykonawca, który wykonał już wiele studni w tej okolicy, sam powie Ci, na jakie mniej więcej koszty musisz się przygotować.

Wybierz odpowiednią średnicę odwiertu

Jeśli wykonawca może wykonać studnię o dowolnej średnicy, to na potrzeby domu jednorodzinnego najlepiej będzie wybrać odwiert 125 mm. Dlaczego? Ponieważ taka średnica pozwoli zastosować pompę czterocalową, która zagwarantuje znacznie większą wydajność niż modele 3- i 3,5-calowe.

Nie daj się namówić na mniejszą średnicę studni, co znacząco zawęziłoby wybór pomp. Z kolei odwierty 160 i 225 mm wykonuje się na potrzeby studni do zastosowań profesjonalnych czy np. rolniczych. W domu byłby to przerost formy nad treścią.

Zażądaj użycia niebieskiej rury osłonowej

To bardzo ważne, ponieważ wiele ekip dla oszczędności stosuje zwykłą pomarańczową rurę kanalizacyjną. Tymczasem tylko rura w kolorze niebieskim posiada atest dla wody pitnej oraz charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością na nacisk gruntu.

Studnia gotowa? Nie wypuszczaj jeszcze ekipy!

Zanim rozliczysz się z wykonawcą, to powinieneś wyciągnąć od niego kilka bardzo istotnych informacji. Chodzi przede wszystkim o określenie wydajności źródła, całkowitej głębokości odwiertu, a także poziomu lustra wody statycznego oraz dynamicznego. Wszystko to będzie potrzebne do dobrania pompy głębinowej.

Dodatkowo obowiązkiem ekipy jest dokładne przepłukanie studni. Wiele firm od razu montuje również prosty zestaw do czerpania wody z pompą hydroforową (o ile dynamiczne lustro wody znajduje się na głębokości do 8 metrów).

Po wykonaniu studni i uzyskaniu niezbędnych informacji od ekipy studniarskiej możesz już przejść do etapu doboru odpowiedniej pompy głębinowej. Oferta rynkowa jest ogromna, dlatego osoba bez doświadczenia może się w tym łatwo pogubić i popełnić błąd, który będzie skutkować np. niską wydajnością instalacji wodnej lub co gorsza częstymi awariami pompy.

Dlatego rozsądnie będzie tutaj skorzystać z pomocy ekspertów. Skontaktuj się z Hydros, a my bezpłatnie dobierzemy najlepszą pompę głębinową do Twojej studni, oczywiście mieszczącą się w budżecie, jakim dysponujesz.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry