Data wpisu: 16.12.2021

Dobra pompa głębinowa do studni. Poznaj najważniejsze kryteria doboru

Czy wiesz, jaka pompa głębinowa jest najlepsza? Ta, która została prawidłowo dobrana do studni. Choć jest to bardzo nieprecyzyjna odpowiedź, to niestety lepszej nie możemy Ci udzielić. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że nawet najdroższa pompa renomowanego producenta nie sprawdzi się, jeśli nie pasuje do parametrów studni i potrzeb użytkownika. Mało tego: taka pompa może być źródłem ciągłych problemów. Aby uniknąć tego scenariusza zawsze należy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami doboru urządzenia. Sprawdź, jakie warunki musi spełniać dobra pompa głębinowa do studni.  

Jej wydajność nie może przekraczać wydajności studni

Dopasowanie pompy do studni pod względem wydajności jest bezsprzecznie najważniejszym zadaniem, przed jakim stoi osoba dobierająca urządzenie. Tymczasem nagminnie zgłaszają się do nas klienci, którzy kiedyś kupili „jakąś pompę” i nie są z niej zadowoleni, ponieważ obserwują niedobory wody w domu czy w ogrodzie.  

Taka sytuacja może świadczyć o tym, że wydajność pompy przekracza możliwości studni. Spójrz: jeśli masz studnię, która jest w stanie wylać do 50 litrów wody na minutę, a umieścisz w niej pompę o wydajności np. 100 litrów na minutę, to w konsekwencji będzie dochodzić do bardzo niekorzystnej sytuacji, jaką jest zrywanie słupa wody.

Pisząc prościej: pompa zacznie pompować wodę z tak dużą prędkością, że w pewnym momencie lustro obniży się poniżej poziomu wirników i silnika, przez co urządzenie zacznie pracować na sucho. Nie dość, że zabraknie wody, to jeszcze z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do poważnej awarii pompy.

Musi pasować do studni

To banał, ale uwierz, że wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacjami, w których klienci kupując pompę głębinową na własną rękę zapomnieli sprawdzić tak prozaiczną rzecz, jak średnica otworu studziennego.

Przykładowo: jeśli masz studnię z rurą osłonową o średnicy 110 mm, to nie zastosujesz w niej 4-calowej pompy głębinowej, ponieważ takie urządzenie po prostu się nie zmieści. Próbując wcisnąć pompę na siłę ryzykujesz jej zaklinowaniem, a to już poważny problem – taka pompa najprawdopodobniej skończy na dnie odwiertu i nie da się jej już odzyskać.

Powinna być prawidłowo dobrana do jakości wody

To często lekceważone kryterium doboru pompy głębinowej do studni, co wynika po prostu z tego, że wiele osób nie zleca badań jakości wody. Tymczasem to, co znajduje się w Twojej studni, naprawdę ma duży wpływ na prawidłowy dobór urządzenia pompującego.

Przede wszystkim chodzi tutaj o zawartość piasku w wodzie. Nawet jeśli wydaje Ci się ona krystalicznie czysta, to i tak może się okazać, że zawiera np. 130 g/m3 piasku, a to już wymusza zastosowanie pompy antypiaskowej – czyli zbudowanej z elementów o podwyższonej odporności na ścieranie.

Musi zapewnić wydajność odpowiadającą potrzebom właściciela

Dobra pompa głębinowa do studni w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na wodę – niezależnie od tego, czy studnia ma zasilać tylko system nawadniania ogrodu, czy może cały dom w wodę do celów bytowych i spożywczych. Konieczne jest zatem określenie tego zapotrzebowania, co zajmuje trochę czasu, natomiast pozwala uniknąć błędów na etapie doboru pompy.

Jeśli kupisz zbyt słabą pompę, to będzie ona nadmiernie eksploatowana, co spowoduje skrócenie jej żywotności. Z kolei zbyt mocna pompa w stosunku do potrzeb będzie zużywać niepotrzebnie dużo energii elektrycznej, nie wspominając już o bezsensownych kosztach poniesionych na etapie zakupu.

Podsumowanie

Wiemy, że liczyłeś na wskazanie konkretnych modeli dobrych pomp głębinowych do studni, ale jako eksperci nie możemy sobie pozwolić na zgadywanie. Nie wiemy, jaką masz studnię, jaka jest jakość czerpanej z niej wody, ani do czego planujesz ją wykorzystywać. Dopiero po otrzymaniu tych informacji możemy precyzyjnie dobrać odpowiednią pompę, która zmieści się w Twoim budżecie.

Dlatego nie szukaj pompy głębinowej na własną rękę. Skontaktuj się z nami, powiedz nam, czego potrzebujesz, a my zupełnie bezpłatnie i niezobowiązująco pomożemy Ci dobrać takie urządzenie, z którego na pewno będziesz zadowolony.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry