Data wpisu: 23.12.2021

Jak działają pompy pionowe i kiedy się je stosuje?

Spośród wielu dostępnych rodzajów pomp modele pionowe są prawdopodobnie najmniej rozpowszechnione. Nie oznacza to natomiast, że są niepotrzebne – wprost przeciwnie. To dzięki pompom pionowym tysiące odbiorców mają dostęp do wody pitnej, kierowcy mogą korzystać z myjni samochodowych, a właściciele prywatnych domów komfortowo brać prysznic w porze masowego podlewania ogródków. Czym dokładnie są pompy pionowe? Jak działają? Kiedy należy je stosować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Pompa pionowa, czyli wielostopniowa

Obie nazwy są używane zamiennie, przy czym ta druga już częściowo zdradza nam specyfikę konstrukcji pompy pionowej. Jej układ hydrauliczny jest oparty na wielu połączonych ze sobą szeregowo stopniach, czyli wirnikach. Duża liczba wirników sprawia, że pompa jest w stanie zapewnić znacznie wyższe ciśnienie w instalacji wodnej niż to aktualne.

Po zastosowaniu pompy pionowej w instalacji zaczyna ona pełnić funkcję wsparcia dla pompy głównej umieszczonej w studni (w przypadku zasilania instalacji z własnego ujęcia) lub dla sieci wodociągowej, którą woda jest dostarczana do punktów czerpalnych.

To warto wiedzieć

Pompy pionowe wykorzystuje się nie tylko do tłoczenia wody, ale również innych cieczy – ich rodzaj zależy od materiałów, z jakich wykonano samą pompę.

Po co właściwie stosuje się pompy pionowe?

Wcześniej wspomnieliśmy już o tym, że zadaniem pompy pionowej jest podwyższenie ciśnienia w instalacji wodnej. To dostatecznie wyjaśnia powody, dla których stosuje się takie urządzenia. Pompa pionowa może być ostatnią deską ratunku w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie uzyskać optymalnego ciśnienia wody.

Dobrym przykładem może być tutaj sytuacja, w której dom wielorodzinny jest zasilany wodą z sieci, jednak zbyt mały przekrój rury doprowadzającej wodę powoduje, że odbiorcy na najwyższej kondygnacji praktycznie nie mogą ani komfortowo wziąć prysznica, ani korzystać ze zmywarki czy pralki (zbyt niskie ciśnienie wody blokuje start urządzenia).

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem – jeśli rozbudowa sieci nie wchodzi w grę – będzie zastosowanie pompy pionowej. Pozwoli ona zwiększyć ciśnienie na końcowym odcinku instalacji, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy będą się cieszyć wodą płynącą z kranów wartkim strumieniem.

Jednak pompy pionowe mają zastosowanie nie tylko w budynkach wielokondygnacyjnych. Innym przykładem będzie sytuacja, w jakiej znaleźli się właściciele domu jednorodzinnego wybudowanego na końcowym odcinku sieci wodociągowej. Została ona zaprojektowana lata temu i nie przewidziano, że zapotrzebowanie na wodę w tym rejonie tak znacząco wzrośnie. Efekt? Ciśnienie wody w domu jest bardzo niskie, a w okresach suszy i wzmożonego podlewania ogródków wręcz znikome.

Tutaj także rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy pionowej, która umożliwi podniesienie ciśnienia w domowej instalacji do poziomu bezpiecznego dla urządzeń oraz komfortowego dla mieszkańców.

Pompy pionowe w zastosowaniach profesjonalnych

Pompy wielostopniowe oczywiście w głównej mierze są wykorzystywane do szeroko pojętych zastosowań profesjonalnych. Najczęściej znajdziemy je w stacjach wodociągowych zaopatrujących odbiorców w wodę pitną. To jednak nie wszystko.

Pompy pionowe sprawdzają się m.in. do zapewnienia stabilnej pracy układów gaśniczych i płuczących (pamiętajmy, że nie tylko podnoszą, ale też stabilizują ciśnienie i przepływ wody), układów chłodzących, wysokociśnieniowych układów irygacyjnych i obiegowych. Z pracy pomp pionowych korzystamy również podczas wizyty na bezdotykowej myjni samochodowej. Takie pompy stosuje się w rolnictwie, na przykład do zwiększania ciśnienia w rozbudowanych instalacjach nawadniających.

Jak widać zastosowanie pomp pionowych jest bardzo szerokie. Można również zakładać, że będą one coraz bardziej potrzebne, co ma związek z pogarszającą się sytuacją hydrologiczną w naszym kraju – niedobory wody, zwłaszcza w coraz dłuższych okresach suszy – stanowią poważne zagrożenie dla nieprzerwanych dostaw bezcennego płynu na cele spożywcze i bytowe. Przejściowym rozwiązaniem tego problemu może być właśnie stosowanie pomp wielostopniowych.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry