Data wpisu: 25.02.2022

Odżelaziacze wody – poznaj rodzaje tych urządzeń

Odżelazianie wody nie jest wyborem, ale koniecznością dla zdecydowanej większości właścicieli przydomowych studni. Przekroczone stężenie żelaza to typowy problem występujący w wodzie czerpanej z własnego ujęcia, którego nie można lekceważyć – doprowadziłoby to do powstawania rdzawych zacieków na armaturze łazienkowej i kuchennej, a w dłuższym okresie także do awarii instalacji wodnej i podłączonych do niej urządzeń (pralka, zmywarka etc.). Dostępne na rynku odżelaziacze wody dobrze radzą sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza, ale tylko pod jednym warunkiem: prawidłowego dobrania urządzenia pod kątem parametrów fizykochemicznych wody oraz do rodzaju instalacji. Poznaj najpopularniejsze typy odżelaziaczy.

Odżelaziacze wody z napowietrzaniem

Wstępne napowietrzanie wody jest wciąż najpopularniejszym i często rekomendowanym sposobem na pozbycie się nadmiaru żelaza. Ta metoda jest stosowana od wielu lat, a z naszego doświadczenia wynika również, że powinna stanowić pierwszy wybór dla większości inwestorów – o ile tylko na przeszkodzie nie stoją takie kwestie, jak rodzaj zastosowanego hydroforu (przeponowy wyklucza wstępne napowietrzenie wody) oraz bardzo wysokie stężenie żelaza.

Odżelaziacze wody z napowietrzaniem to bardzo proste konstrukcje oparte na kolumnie filtracyjnej zasypanej naturalnym złożem kwarcowym lub złożem typu Otoman. Woda musi zostać wstępnie napowietrzona (nasycona tlenem), aby możliwe było utlenienie i tym samym wytrącenie żelaza zatrzymywanego na filtrze.

Odżelaziacze z napowietrzaniem (nazywane manualnymi z uwagi na konieczność ręcznego wywoływania regeneracji) można podzielić na jeszcze dwie osobne kategorie, czyli urządzenia z wbudowanym systemem napowietrzania oraz wymagające zastosowania zewnętrznego aeratora.

Zalety odżelaziaczy wody z napowietrzaniem:

  • bardzo niskie koszty eksploatacji (do regeneracji złoża potrzebna jest tylko woda),
  • niezawodność,
  • prostota konstrukcji,
  • dobrze radzą sobie z nawet silnie zażelazioną wodą,
  • popłuczyny z regeneracji można wyprowadzać prosto na ogród (brak dodatkowych kosztów wywozu szamba czy opłat za odprowadzanie ścieków).

Wady odżelaziaczy z napowietrzaniem:

  • wymagają ręcznej obsługi,
  • zajmują sporo miejsca, dlatego raczej nie sprawdzą się w małej kotłowni.

Automatyczne odżelaziacze wody z regenerantem i bez

To coraz popularniejsze urządzenia, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów szukających kompaktowego, bezobsługowego rozwiązania problemu przekroczonej normy żelaza w wodzie.

Jak sama nazwa wskazuje takie odżelaziacze pracują w pełni automatycznie – procesem regeneracji zarządza wbudowana głowica elektroniczna. Dzięki temu zaangażowanie właściciela ogranicza się tylko do okresowego uzupełniania regenerantu (o ile jest wymagany, nie ma takiej potrzeby w przypadku odżelaziacza ze złożem BIRM – niestety o ograniczonej żywotności 3-5 lat).

Bardzo duży wybór urządzeń mamy wśród odżelaziaczy automatycznych wymagających stosowania regenerantu. Jest to środek chemiczny niezbędny do przeprowadzenia procesu regeneracji złoża, czyli przywrócenia mu zdolności do wychwytywania nadmiaru żelaza z wody. Może się to odbywać na zasadzie jonowymienności (odżelaziacze ze złożem regenerowanym solanką) lub utleniania nadmanganianem potasu (bardzo popularne złoże Greensand Plus).

Zalety automatycznych odżelaziaczy z regenerantem:

  • kompaktowa budowa i estetyczny wygląd (śmiało mogą być montowane w domowej kotłowni),
  • bardzo wysoka skuteczność nawet w przypadku wielokrotnie przekroczonego stężenia żelaza,
  • bezobsługowość,
  • mogą współpracować z hydroforami przeponowymi.

Wady automatycznych odżelaziaczy wody z regenerantem:

  • wyższe koszty eksploatacji (zakup regenerantu, w większości przypadków konieczność wyprowadzania popłuczyn z regeneracji do kanalizacji),
  • ograniczona żywotność złoża (najlepsze zachowują swoją pojemność przez maksymalnie 8-10 lat).

Który odżelaziacz wody będzie najlepszym wyborem dla Ciebie? Możemy to ustalić po poznaniu parametrów fizykochemicznych wody oraz szczegółów na temat instalacji. Po prostu skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry