Pompa obiegowa jest niezbędnym elementem każdej instalacji centralnego ogrzewania. To dzięki niej podgrzana woda może krążyć w rurach i docierać do odbiorników za pośrednictwem rozdzielaczy – niezależnie od tego, czy zastosowano system grzejnikowy, czy może popularne dziś ogrzewanie podłogowe. Współczesne kotły często są już fabrycznie uzbrojone w pompę obiegową, natomiast jeśli tak nie jest lub element ten ulegnie awarii, to inwestor często staje przed trudnym zadaniem wybrania odpowiedniego modelu do swojej instalacji. Jak nie popełnić tutaj błędu? Sprawdź, czym się kierować wybierając pompę do pieca C.O.
Zacznijmy od wyjaśnienia różnicy pomiędzy oboma rodzajami pomp, ponieważ wciąż zdarza się, że są one ze sobą mylone. Otóż pompa obiegowa została stworzona do pracy w systemie grzewczym (lub chłodniczym) w celu wprowadzania wody w obieg oraz utrzymywania stałego ciśnienia w instalacji. Pompa ta uruchamia się okresowo, gdy np. sterownik podaje informację o konieczności zasilenia instalacji ciepłą wodą w celu uzyskania zadanej temperatury w pomieszczeniu. Gdy uda się to osiągnąć, wówczas pompa się wyłącza, aby nie generować niepotrzebnego zużycia energii.
Z kolei pompy cyrkulacyjne są przystosowane do pracy ciągłej. Ich zadaniem jest natychmiastowe dostarczenie ciepłej wody do punktu poboru, czyli np. baterii kuchennej czy słuchawki prysznicowej. Jak nietrudno się domyślić takie pompy stosuje się w instalacjach centralnej wody użytkowej, zawsze wtedy, gdy odległość między źródłem C.W.U. (bojlerem, zasobnikiem etc.) a najdalej oddalonym punktem poboru jest znaczna.
W przypadku pomp obiegowych nie ma mowy o stosowaniu uniwersalnych rozwiązań. Dostępne na rynku modele różnią się ze względu na podstawowe parametry robocze (do czego za chwilę przejdziemy), dlatego są przeznaczone do pracy w zupełnie innych instalacjach.
Wpływ na dobór pompy mają takie kwestie, jak rodzaj instalacji (średnica i materiał, z jakiego wykonano rury), zapotrzebowanie na ciepło w budynku, moc kotła grzewczego, opory stawiane przez instalację (wynikające np. z liczby zastosowanych kształtek, liczby rozdzielaczy, zaworów termostatycznych etc.) oraz wysokość budynku, a dokładnie maksymalna wysokość, na jakiej znajduje się najwyżej położony punkt instalacji centralnego ogrzewania.
Analizując dostępne na rynku modele pomp z pewnością zauważysz, że w ich opisach zawsze pojawia się informacja odnośnie do dwóch kluczowych parametrów. Są to:
Jeśli mieszkasz w dwukondygnacyjnym domu, to kluczowe znaczenie powinna mieć dla Ciebie wartość H. Wysokość podnoszenia to suma oporów, jakie musi pokonać czynnik w instalacji grzewczej. Częstym błędem jest myślenie, że chodzi tutaj o wysokość geometryczną.
Zapamiętaj więc, że jeśli pompa ma H na poziomie np. 3 metrów, to wcale nie oznacza, że można ją zastosować wyłącznie w budynku parterowym. Taka pompa będzie jak najbardziej odpowiednia do obsługi systemu grzewczego w domu dwukondygnacyjnym, o wysokości około 7 metrów, w którym zastosowano nową instalację z zaworami termostatycznymi.
Ważne!
Wybierając zbyt wydajną pompę ryzykujesz niepotrzebnie podwyższone zużycie energii oraz hałaśliwą pracę urządzenia, które w dodatku może szybko ulec awarii. Z kolei zbyt słaba pompa nie zapewni odpowiedniej wydajności systemu grzewczego, zwłaszcza w najdalej oddalonych od kotłowni pomieszczeniach.
Na koniec dodajmy jeszcze, że sam dobór pompy do pieca C.O. jest dopiero połową sukcesu. Równie istotny jest jej prawidłowy montaż, m.in. zgodnie z kierunkiem przepływu. Jeśli nie masz odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia, to powierz to zadanie profesjonalnemu hydraulikowi.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz pompy obiegowe i cyrkulacyjne przystosowane do pracy w najróżniejszych instalacjach C.O. oraz C.W.U. Rekomendujemy modele polskich firm LFP Leszno i Omnigena.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.