Data wpisu: 02.12.2021

Zabezpieczenie przed suchobiegiem. Przeczytaj, jeśli jeszcze go nie masz!

Standardowa instalacja do czerpania wody ze studni składa się z trzech elementów: pompy (najczęściej głębinowej), wyłącznika ciśnieniowego oraz zbiornika hydroforowego. Instalację można jednak wyposażyć w szereg innych rozwiązań, które zapewniają bezobsługowość, niskie koszty eksploatacji oraz zwiększają bezpieczeństwo pompy. Tę ostatnią funkcję pełni zabezpieczenie przed suchobiegiem – jeden z najczęściej bagatelizowanych elementów instalacji pompowej. Jeśli nie masz takiego zabezpieczenia, to dobrze radzimy: szybko napraw to niedopatrzenie. 

Czym jest zabezpieczenie przed suchobiegiem?

Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym w zasadzie jest suchobieg. To po prostu praca pompy na sucho, czyli bardzo niebezpieczne zjawisko i jednocześnie najczęstsza przyczyna awarii pomp głębinowych. Dochodzi do niego w momencie, gdy pompa np. zrywa słup wody (jest zbyt wydajna w stosunku do wydajności źródła) lub pracuje na tyle długo, że następuje znaczne obniżenie poziomu wody w studni i silnik nie jest już w pełni zanurzony - do takich sytuacji najczęściej dochodzi w instalacjach nawadniających.

Warto wiedzieć

Praca na sucho może występować również w wyniku naturalnego obniżania się poziomu wody w czasie suszy hydrologicznej.

Największy problem z suchobiegiem polega na tym, że właściciel pompy nie jest w stanie tego zauważyć. W efekcie pompa przez długi czas może częściowo pracować na sucho, aż w pewnym momencie ulegnie awarii i nie będzie się nadawać do dalszego użytku.

Przed takimi sytuacjami chroni właśnie zabezpieczenie przed suchobiegiem, które powinno być obowiązkowym elementem każdej instalacji pompowej – niezależnie od tego, czy wykorzystujemy ją do zasilania domowej instalacji wodnej, instalacji nawadniającej czy profesjonalnej.

Pamiętaj

Pracy pompy na sucho nie da się przewidzieć, usłyszeć, wyczuć – szczególnie w przypadku pomp głębinowych, które pracują wiele metrów pod ziemią. Zatarcie silnika w tańszych modelach pomp zwykle oznacza konieczność zakupu nowego urządzenia, a w tych droższych naraża właściciela na bardzo wysokie koszty naprawy.

Jak działa zabezpieczenie przed pracą na sucho?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje zabezpieczeń przed suchobiegiem. Podstawowym są dobrze znane pływaki. Pomimo prostoty tego rozwiązania okazuje się ono całkiem skuteczne, a przy tym tanie w zastosowaniu. Znajdujący się w pływaku przełącznik zamyka lub otwiera obwód w zależności od położenia pływaka – dzięki temu pompa zostanie wyłączona w momencie, gdy poziom wody spadnie poniżej bezpiecznej granicy.

Pływaki mają jednak zasadniczą wadę: „lubią” się zawieszać. Nie jest to niestety zabezpieczenie, na którym można w 100% polegać. Dlatego opracowano znacznie skuteczniejsze, całkowicie bezobsługowe rozwiązanie, czyli ciśnieniowe zabezpieczenie przed suchobiegiem.

Zadaniem takiego zabezpieczenia jest stałe monitorowanie ciśnienia w instalacji oraz poziomu wody w studni. Wykorzystuje do tego zestawy czujników. W momencie, gdy ciśnienie spadnie poniżej zadanej wartości, zabezpieczenie przerywa pracę pompy chroniąc ją przed suchobiegiem. Praca urządzenia jest wznawiana dopiero wtedy, gdy poziom wody wróci do bezpiecznego poziomu. Całość działa w pełni automatycznie, bez nadzoru ze strony właściciela instalacji.

Przykładem takiego zabezpieczenia, a jednocześnie najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu na polskim rynku, jest SMART. Urządzenie to steruje pracą pompy w zależności od poziomu wody w źródle. Dodatkowo może kontrolować poziom wody w napełnianym zbiorniku, dzięki czemu zapewnia kompleksowy nadzór nad instalacją wodną.

Zabezpieczenie SMART może współpracować z sondami poziomu cieczy czy sterowaniem pływakowym (to drugie rozwiązanie stosuje się w przypadku pompowania brudnej wody czy ścieków).

Oczywiście jest to tylko przykład zabezpieczenia przed suchobiegiem – wybór urządzeń jest znacznie większy i nie ma żadnego problemu z dopasowaniem zabezpieczenia do konkretnej instalacji, a także budżetu, jakim dysponuje inwestor (dobre zabezpieczenie do instalacji domowej można kupić już za mniej niż 500 zł).

Najważniejsze jest natomiast to, aby nie rezygnować z tego elementu, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na trwałość pompy, której awaria jest przecież bardzo kłopotliwa, a przy tym powoduje wysokie koszty.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry