Data wpisu: 28.01.2023

Dobry wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu – przegląd rekomendowanych modeli

Wyłącznik ciśnieniowy jest niezbędnym elementem instalacji hydroforowej. Stanowi integralną część każdego zestawu hydroforowego, natomiast w przypadku montażu osobnego zbiornika – przeponowego czy ocynkowanego – konieczne jest zastosowanie niezależnego wyłącznika, montowanego przed lub za hydroforem. Wiele osób niestety bagatelizuje wpływ tego elementu na poprawną pracę całej instalacji i przy wyborze wyłącznika kieruje się wyłącznie kryterium jak najniższej ceny. To powszechny błąd, którego radzimy unikać.

Dobry wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu stanowi mądrą inwestycję w niezawodność działania całej instalacji pompowej. W naszym artykule przybliżamy modele, które z czystym sumieniem możemy rekomendować.

Do czego właściwie służy wyłącznik ciśnieniowy?

Wyłącznik ciśnieniowy, nazywany również presostatem, to urządzenie wchodzące w skład różnych układów zamkniętych – w tym przypadku instalacji wodnej zasilanej wodą z własnego ujęcia (studni). Zadaniem wyłącznika jest sterowanie pracą pompy.

Zasada działania wyłącznika ciśnieniowego jest prosta. Odpowiada on za kontrolowanie poziomu ciśnienia w układzie zamkniętym i utrzymywanie go na zadanym poziomie. Dzięki temu instalacja wodna pracuje bez ingerencji i nadzoru ze strony człowieka.

Przykładowo: jeśli wprowadzimy ustawienie, zgodnie z którym ciśnienie w instalacji ma się utrzymywać na poziomie między 2 a 4 bary (najczęstszy wybór w instalacjach domowych), to wyłącznik uruchomi silnik pompy w momencie spadku ciśnienia poniżej dolnej wartości oraz wyłączy, gdy zadane ciśnienie zostanie osiągnięte.

Od wyłącznika zależy sprawna praca całej instalacji pompowej

Niepozorny wyłącznik ciśnieniowy ma fundamentalne znaczenie dla niezawodności i bezpieczeństwa instalacji zasilanej wodą z własnego źródła. To dzięki niemu nie musimy ręcznie uruchamiać i wyłączać pompy. To dzięki wyłącznikowi ciśnienie w instalacji utrzymuje się na odpowiednim poziomie, co ma przełożenie na komfort mieszkańców i pracę poszczególnych urządzeń.

Wyłącznik ciśnieniowy wykonuje ogromną pracę, zaliczając tysiące startów w całym okresie eksploatacji. Markowy, dobry wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu (co ważne – prawidłowo dobrany do instalacji) gwarantuje wieloletnią niezawodność. Znamy przypadki klientów, u których polecane przez nas wyłączniki pracują po kilkanaście lat i dłużej. Stąd radzimy, aby naprawdę nie szukać tutaj oszczędności i od razu zainwestować w porządne urządzenie.

Szukasz dobrego wyłącznika ciśnieniowego do hydroforu? Wybierz spośród tych modeli

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że dobry wyłącznik ciśnieniowy absolutnie nie musi być drogi. Najlepiej dowodzą tego najpopularniejsze wyłączniki na polskim rynku, cenione również w innych krajach, czyli rodzina LCA od Hydro-Vacuum z Grudziądza. Są to znakomite, niezawodne i łatwe w montażu wyłączniki ciśnieniowe z mechanicznym trybem nastawiania ciśnienia. Poszczególne modele różnią się zakresem pracy – na przykład LCA3 pozwala kontrolować ciśnienie w przedziale od 8 do 12 barów.

Jeśli rozglądasz się za elektronicznym wyłącznikiem ciśnieniowym, który może pełnić funkcję kompleksowego sterownika pompy, to sprawdź model Switch-Matic 2 przeznaczony do współpracy z pompami 230V. Ten wyłącznik posiada zintegrowany manometr cyfrowy i jest bardzo łatwy w obsłudze.

Kolejną godną polecenia propozycją jest wyłącznik ciśnieniowy PSW PT5 marki ITALTECNICA. Ten model współpracuje z pompami trójfazowymi, a zakres jego pracy wynosi od 1 do 5 barów. Może być dobrą, nieco tańszą alternatywą dla modelu LCA1 z oferty Hydro-Vacuum.

Znakomitym i zaskakująco atrakcyjnie wycenionym wyłącznikiem ciśnieniowym jest również model PSG-1 włoskiego producenta Pedrollo. To klasyczny wyłącznik z regulacją ciśnienia załączania i wyłączania przy pomocy śrub. Wydłużone przyłącze 1/4” z gwintem zewnętrznym ułatwia montaż z wyjściem pięciodrożnym. Zwracamy uwagę na aż 3-letnią gwarancję.

Jeśli nie wiesz, jaki wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu wybrać, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry