Data wpisu: 04.10.2022

Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej?

Wyłącznik ciśnieniowy, nazywany również presostatem, to bardzo ważny element instalacji pompowej. Odpowiada on za załączanie i wyłączanie pompy po osiągnięciu zadanej wartości ciśnienia. Pełni więc funkcję sterującą pracą urządzenia, gwarantując utrzymanie optymalnego ciśnienia wody w sieci wewnętrznej. Z naszego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej.

Zasada działania wyłącznika ciśnieniowego

Wyłącznik ciśnieniowy montuje się na odcinku między pompą a zbiornikiem hydroforowym. Po ustawieniu ciśnienia załączania i wyłączania pompy sterownik doprowadza lub odcina prąd zasilający pompę głębinową, dzięki czemu cała instalacja działa w sposób bezobsługowy, bez nadzoru właściciela.

Przykładowo: ustawiając ciśnienie załączania na 2 bary a wyłączania na 4 bary mamy pewność, że ciśnienie w instalacji będzie utrzymywane właśnie w tych granicach. W momencie, gdy w wyniku poboru wody ze zbiornika hydroforowego ciśnienie w instalacji spadnie do 2 barów, wyłącznik uruchomi pompę i nastąpi wyrównanie ciśnienia poprzez dopuszczenie wody. Pompa wyłączy się po osiągnięciu zadanego ciśnienia 2 barów.

Korzyści z zastosowania wyłącznika ciśnieniowego

Trudno byłoby sobie wyobrazić współczesną instalację pompową bez wyłącznika ciśnieniowego. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczny wyłącznik z mechaniczną regulacją ciśnienia załączania i wyłączania, czy na model ze sterowaniem elektronicznym, zawsze uzyskamy takie same korzyści, czyli:

  • brak konieczności ręcznego sterowania pracą pompy,
  • zapewnienie sobie optymalnego ciśnienia wody w instalacji,
  • ochrona pompy przed zbyt częstym załączaniem,
  • płynny start i zatrzymanie pompy,
  • wyeliminowanie problemu gwałtownych zmian ciśnienia w instalacji.

Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy krok po kroku?

Po zakupie wyłącznika ciśnieniowego oraz po umieszczeniu pompy w studni i zamontowaniu hydroforu, możemy się zabrać za montaż urządzenia sterującego. Nie jest to skomplikowane, natomiast trzeba tutaj pamiętać o kilku zasadach.

Całą procedurę podłączania wyłącznika ciśnieniowego do pompy głębinowej omawiamy poniżej.

Krok 1: Znajdź odpowiednie miejsce montażu.

Wyłącznik najlepiej jest zamontować na lub tuż obok zbiornika hydroforowego. Zadbaj o to, aby mieć do niego swobodny dostęp w razie potrzeby zmiany parametrów pracy.

Krok 2: Montaż w instalacji

Wyłącznik ciśnieniowy montujemy na gwincie zewnętrznym (zwykle ¼ cala), korzystając z trójnika ocynkowanego i dbając o uszczelnienie wszelkich połączeń hydraulicznych. Zalecamy użycie pakułów, które są pewniejszym wyborem niż taśma teflonowa.

Krok 3: Montaż przewodów elektrycznych

Wyłącznik ciśnieniowy musi zostać podłączony do instalacji elektrycznej, a także do samej pompy głębinowej. W tym celu odkręcamy pokrywę, przeprowadzamy przewód od pompy pod uszczelnioną obudową i podłączamy żyły zgodnie z instrukcją. Przewód zasilający z wtyczką podłączamy analogicznie, wyprowadzając go w kierunku gniazdka. Upewniamy się, że przewody nie przeszkadzają w ponownym założeniu i dokręceniu pokrywy.

Rada

Jeśli nie chcesz „bawić się” w elektryka, to możesz kupić uzbrojony wyłącznik ciśnieniowy, z fabrycznie zamontowanym gniazdem i przewodem zasilającym z wtyczką. W takim przypadku wystarczy tylko wpiąć przewód od pompy do gniazdka wyłącznika.

Krok 4: Regulacja wyłącznika ciśnieniowego

W instrukcji obsługi wyłącznika znajdziesz dokładny opis regulowania ciśnienia załączania i wyłączania. W większości modeli służą do tego śruba regulacyjna oraz sprężyna – jak w przypadku najpopularniejszego wyłącznika na polskim rynku, czyli modelu LCA od Hydro-Vacuum.

Zaczynamy od regulacji ciśnienia wyłączania, co następuje poprzez kręcenie nakrętką z tworzywa znajdującą się pod sprężyną. Kręcąc w prawo zwiększamy ciśnienie, a w lewo zmniejszamy. Następnie regulujemy ciśnienie załączania, do czego służy śruba/wkręt z płaskim gniazdem do śrubokręta. Pamiętaj o poluzowaniu nakrętki kontrującej. Znów: wkręcając śrubę zwiększamy ciśnienie załączania, a wykręcając zmniejszamy.

Wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej kupisz w naszym sklepie internetowym. Jeśli nie wiesz, który model będzie odpowiedni do Twojej instalacji, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry