Zbiorniki hydroforowe dzielimy na dwie podstawowe kategorie: ocynkowane oraz przeponowe. W ostatnich latach wyraźnie rośnie zainteresowanie tymi drugimi. Hydrofor z gumową membraną bardzo dobrze sprawdza się w gospodarstwach domowych oraz w systemach nawadniania, przede wszystkim gwarantując bezobsługowość – ale tylko do czasu. Prędzej czy później w niemal każdym tego typu hydroforze dojdzie do uszkodzenia przepony. Warto zatem wiedzieć, jakie daje to objawy i co należy wówczas zrobić. Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Pierwszym sygnałem mogącym świadczyć o uszkodzeniu przepony w zbiorniku hydroforowym jest bardzo częste załączanie się pompy. Jeśli następuje to po każdym otwarciu kranu np. w ogrodzie czy w kuchni, po czym pompa pracuje przez kilka sekund i się wyłącza, to na 100% mamy problem z ciśnieniem w hydroforze.
Oczywiście w sytuacji, gdy studnia i pompa głębinowa znajdują się poza budynkiem, może minąć trochę czasu, zanim właściciel zarejestruje zbyt częste załączania się urządzenia. Dlatego warto zwrócić uwagę także na inne niepokojące objawy.
Jednym z nich są gwałtowne skoki ciśnienia w instalacji wewnętrznej. Czyli: po odkręceniu kranu woda ledwo płynie, po czym nagle pojawia się gwałtowny strumień. Mija kilkanaście sekund i znów ciśnienie mocno spada – i tak w kółko. Jest to szczególnie irytujące podczas brania prysznica, co już powinno skłonić właściciela instalacji do przyjrzenia się pracy hydroforu.
Przepona w zbiorniku hydroforowym to po prostu gumowy worek, który po latach eksploatacji może ulec rozwarstwieniu. Nie zakładajmy jednak najgorszego. W pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy na pewno doszło do awarii.
Jak to sprawdzić? Przeprowadź prosty test. Podejdź do hydroforu, znajdź wentyl i zwolnij zaworek przy pomocy np. zapałki (tak, jakbyś chciał spuścić powietrze). Jeśli z wentyla zacznie się wydostawać woda, to mamy diagnozę: rozerwana przepona. Jeśli natomiast słyszysz tylko syk powietrza, to najwyraźniej przepona wymaga napompowania. Najpierw spuść całą wodę ze zbiornika, a następnie przy pomocy kompresora nabij ciśnienie do około 1,1-1,2 bara (zgodnie z zaleceniami producenta zbiornika). Powinno pomóc.
Jeśli jednak problem szybko powróci, to nie ma już co liczyć na cud – przepona jest w którymś miejscu nieszczelna i wymaga wymiany.
Dobra informacja jest taka, że obejdzie się bez wysokich kosztów. Uszkodzoną przeponę można wymienić na nową – o dokładnie takiej samej pojemności, dedykowaną konkretnemu hydroforowi. Taką przeponę kupisz w naszym sklepie internetowym – w razie problemów z dobraniem odpowiedniego produktu możesz skorzystać z bezpłatnej pomocą eksperta Hydros.
Wymiana membrany nie jest trudna, spokojnie poradzi sobie z tym każdy domowy majsterkowicz. Dla ułatwienia przygotowaliśmy szczegółową instrukcję wymiany przepony w hydroforze krok po kroku. Jeśli natomiast nie masz na to czasu lub ochoty, to zleć wymianę lokalnemu hydraulikowi – usługa nie powinna kosztować więcej niż 200 złotych.
Inwestując w standardowy zbiornik hydroforowy z membraną należy się liczyć z tym, że przyjdzie dzień, w którym przepona po prostu się rozwarstwi i trzeba będzie ją wymienić. Aby wydłużyć sprawność hydroforu przede wszystkim trzeba regularnie kontrolować poziom ciśnienia w przeponie.
Tym inwestorom, którzy nie mają na to czasu, a zależy im na maksymalnej trwałości hydroforu, rekomendujemy zakup zbiornika przeponowego amerykańskiej firmy GWS (Global Water Solutions).
Hydrofory GWS są jedynymi całkowicie bezobsługowymi hydroforami na rynku. Dzięki zastosowaniu podwójnego uszczelnienia wentyla oraz pogrubieniu gumy butylowej w miejscach najbardziej narażonych na zużycie, nie ma tutaj potrzeby kontrolowania ciśnienia, a sama trwałość przepony jest obliczona na wiele lat (GWS udziela 5-letniej gwarancji na swoje zbiorniki przeponowe).
Zbiorniki hydroforowe Global Water Solutions, w różnych wariantach pojemności, są oczywiście dostępne w sklepie internetowym Hydros. Nasz ekspert bezpłatnie pomoże Ci w doborze odpowiedniego hydroforu do Twojego domu, firmy czy gospodarstwa rolnego.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.