Zbiornik hydroforowy jest fundamentalnym elementem instalacji wodnej w budynku zasilanym z własnego źródła. Woda czerpana ze studni musi być gdzieś magazynowana (w przeciwnym razie pompa pracowałaby bez przerwy) i do tego właśnie służy hydrofor. Wiele osób nie przykłada niestety dostatecznej wagi do kwestii wyboru odpowiedniego zbiornika, kierując się tutaj np. promocją w lokalnym markecie budowlanym czy przypadkowymi kryteriami. Jeśli nie chcesz popełnić podobnego błędu, to dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem zbiornika hydroforowego.
Na dobry początek trzeba się zastanowić, jaki zbiornik hydroforowy będzie najlepszym wyborem np. dla domu. Opcją są dwie:
Oba zbiorniki zasadniczo się od siebie różnią. W drugim zastosowano gumową membranę, która gwarantuje, że woda nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika – zmniejsza to ryzyko jej zanieczyszczenia oraz przekłada się na brak problemów z korozją wewnętrzną. Z drugiej jednak strony uszkodzenie membrany wymusza jej wymianę, z czym nie każdy poradzi sobie własnymi siłami. Dlatego nie brakuje inwestorów, którzy decydują się na klasyczny hydrofor ocynkowany.
Wybór konkretnego rodzaju zbiornika warto uzależnić przede wszystkim od miejsca jego montażu. Jeśli ma to być pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, na przykład piwnica czy garaż, to dobrym rozwiązaniem będzie hydrofor ocynkowany. Z kolei hydrofor przeponowy, z uwagi na estetyczniejszy wygląd i kompaktową budowę, lepiej sprawdzi się w pomieszczeniu mieszkalnym, na przykład w kotłowni.
Rada
Rodzaj zbiornika hydroforowego będzie mieć także wpływ na sposób uzdatniania wody. Przykładowo: jeśli zastosujemy hydrofor przeponowy, to w grę będą wchodzić kolumny filtracyjne ze złożem niewymagającym napowietrzania.
To najważniejsze kryterium wyboru zbiornika hydroforowego. Pojemność należy dobrać przede wszystkim pod kątem realnego zapotrzebowania na wodę w gospodarstwie domowym, ale także ze względu na wydajność studni i samej pompy. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której mieszkańcy będą mieć zawsze dostęp do wystarczającej ilości wody pod odpowiednim ciśnieniem, a pompa głębinowa nie będzie musiała się zbyt często załączać.
Z naszej praktyki wynika, że na potrzeby standardowego domu jednorodzinnego zamieszkanego przez 4 osoby wystarczający będzie 300-litrowy hydrofor ocynkowany lub 200-250-litrowy zbiornik przeponowy (dzięki większej pojemności użytkowej można wybrać nieco mniejszy hydrofor z przeponą).
Wielu naszych klientów prosi o wskazanie takiego zbiornika hydroforowego, który nie będzie wymagać żadnych czynności obsługowych i serwisowych. W takim układzie z góry skreślamy hydrofory ocynkowane, w których niestety istnieje konieczność regularnego sprawdzania i ewentualnie uzupełniania poduszki powietrznej.
Szukając hydroforu typu „zamontować i zapomnieć” na pewno warto zainteresować się produktami amerykańskiej firmy Global Water Solutions. Są to jedyne całkowicie bezobsługowe hydrofory dostępne na polskim rynku (znajdziesz je w stałej ofercie naszego sklepu internetowego), które nie wymagają ani kontrolowania, ani tym bardziej uzupełniania powietrza w przeponie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dokładnych uszczelnień, w tym wentyla oraz wysokiej jakości samego gumowego worka.
Zbiornik hydroforowy kupuje się raz na wiele lat – a przynajmniej tak powinno być. Niestety, na rynku nie brakuje dziś produktów wątpliwej jakości, których atutem jest tylko bardzo atrakcyjna cena. Znamy przypadki hydroforów ocynkowanych, które zardzewiały w ciągu zaledwie kilku lat użytkowania lub hydroforów przeponowych, w których membrana rozwarstwiła się po kilku miesiącach, a na spawach pojawiły się wyraźne naloty korozyjne.
Chcąc uniknąć podobnych problemów warto zainwestować w zbiornik hydroforowy dobrego, uznanego producenta. Przykładowo: hydrofory ocynkowane polskiej firmy Hydro-Vacuum są objęte aż 4-letnią gwarancją, natomiast wspomniane zbiorniki przeponowe Global Water Solutions mają 5 lat gwarancji.
Ten poradnik tylko dowodzi, że wybór zbiornika hydroforowego nie może być kwestią przypadku i trzeba temu tematowi poświęcić trochę więcej czasu. Możesz również skorzystać z pomocy ekspertów, którą swoim klientom – zawsze bezpłatnie – oferuje Hydros. Skontaktuj się z nami, a wskażemy Ci konkretny, optymalny zbiornik hydroforowy dla Twojego domu, gospodarstwa rolnego czy firmy.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.