Data wpisu: 23.07.2022

Pompa wielostopniowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Pompy wielostopniowe tworzą specjalną kategorię urządzeń pompujących przeznaczonych przede wszystkim do instalacji profesjonalnych. Na rynku znajdziemy jednak także pompy z wieloma wirnikami, które wykorzystuje się w warunkach domowych, gospodarskich czy do zasilania rozbudowanych systemów nawadniania ogrodu. W naszym artykule wyjaśniamy, czym są pompy wielostopniowe oraz przybliżamy zasadę ich działania.

Pompa wielostopniowa – co to za urządzenie?

Pompy wielostopniowe swoją nazwę zawdzięczają specyficznej konstrukcji. Znajduje się w nich wiele połączonych szeregowo wirników – to istotna różnica w stosunku do tradycyjnych pomp jednostopniowych wyposażonych w tylko jeden wirnik.

Taka konstrukcja układu hydraulicznego pompy ma bezpośrednie przełożenie na wydajność urządzenia. Ciecz przepływając przez każdy z kolejnych wirników jest dodatkowo napędzana, dzięki czemu zwiększa się jej energia kinetyczna i tym samym rośnie ciśnienie.

Pisząc prościej: pompa wielostopniowa może podnieść ciśnienie wody w instalacji do pożądanej wartości, co z kolei pozwala dostarczyć wodę bez strat ciśnienia do punktów końcowych, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach.

Pompy wielostopniowe charakteryzują się tym, że zapewniają bardzo dobrą wydajność i wysokość podnoszenia bez konieczności stosowania w nich mocnych silników. Markowa pompa wielostopniowa o mocy np. 0,75 kW potrafi wylać znacznie więcej w ciągu minuty niż tani model jednowirnikowy o mocy 1 kW. 

Zastosowanie pomp wielostopniowych

Pompy wielostopniowe, nazywane również pompami pionowymi, mają bardzo szerokie zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach. Najczęściej wykorzystuje się je w celu podniesienia ciśnienia na końcowych odcinkach sieci wodociągowej czy instalacji wewnętrznej.

Przykładem będzie tutaj sytuacja, w której w budynku znajdującym się na końcu sieci nie można uzyskać satysfakcjonującego ciśnienia, zwłaszcza w czasie zwiększonego poboru. Zwykle jest to wina ułożenia rury o zbyt małym przekroju. Można sobie z tym poradzić właśnie stosując pompę wielostopniową.

Innym przykładem może być budynek wielorodzinny, w którym nie da się uzyskać odpowiedniego ciśnienia wody na najwyższej kondygnacji. Wówczas także rozwiązaniem będzie zastosowanie pompy pionowej.

Ponadto pompy wielostopniowe stosuje się w:

  • wysokociśnieniowych układach obiegowych,
  • wysokociśnieniowych układach irygacyjnych i zraszających,
  • układach odwadniających,
  • do zasilania deszczowni,
  • w pralniach przemysłowych,
  • w myjniach samochodowych,
  • w układach płuczących,
  • w układach zasilania kotłów grzewczych,
  • w systemach gaśniczych.

Czy pompy wielostopniowe są lepsze niż jednostopniowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy tutaj od konkretnych warunków użytkowych oraz celu, w jakim stosujemy pompę. Faktem jest, że modele wielostopniowe „na papierze” wcale nie odbiegają znacząco od tych jednostopniowych. Urządzenia podobnej klasy mogą mieć wręcz bliźniacze parametry robocze.

Diabeł tkwi w szczegółach. Choć pompa jednostopniowa rzeczywiście może być równie wydajna jak wielostopniowa, to jest to okupione większym ryzykiem awarii i szybszego wyeksploatowania urządzenia.

Jeden wirnik, pracujący z dużą prędkością, jest bardziej podatny na zużycie. Poza tym pompy jednostopniowe, aby osiągnąć podobną wydajność do wielostopniowych, z reguły muszą być napędzane mocniejszymi silnikami, co podnosi zużycie energii oraz cenę samego urządzenia, a także stanowi większe obciążenie dla instalacji elektrycznej w budynku.

W dużym uproszczeniu można więc napisać, że pompy jednostopniowe dobrze sprawdzają się w studniach do użytku prywatnego, niezbyt intensywnie eksploatowanych. Z kolei modele wielostopniowe są rekomendowane do instalacji profesjonalnych, w tym przemysłowych.

Pompy wielostopniowe czołowych producentów są dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego. Przed zakupem warto skontaktować się z nami i skorzystać z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros, którzy podpowiedzą Ci, który model wybrać w zależności od Twoich potrzeb, rodzaju instalacji czy planowanego zastosowania pompy.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry