Data wpisu: 18.10.2022

Zawór zwrotny do pompy głębinowej – po co właściwie się go stosuje?

Instalacja hydrauliczna do pobierania wody ze studni i zasilania nią np. domu jednorodzinnego składa się z wielu elementów. Zwykle skupiamy się na pompie głębinowej i zbiorniku hydroforowym, tymczasem trzeba wiedzieć, że na poprawne i bezawaryjne działanie całego systemu ogromny wpływ ma także wszelka armatura. Dobrym przykładem jest tutaj zawór zwrotny do pompy głębinowej. Po co się go stosuje? Jaki zawór zwrotny do pompy wybrać? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Funkcja zaworu zwrotnego

Nie da się poprawnie wykonać instalacji pompowej bez zamontowania zaworu zwrotnego. Brak tego elementu jest bardzo poważnym błędem, którego skutki szybko odczuje właściciel instalacji. Będzie to powodować nieprawidłową pracę pompy, jej częste załączanie się, a w konsekwencji przedwczesną awarię silnika lub hydrauliki.

Zasada działania zaworu zwrotnego jest bardzo prosta. Zawór nie dopuszcza do cofania się wody z powrotem do studni. W zaworze znajduje się tzw. grzybek, który blokuje przepływ wody w przeciwnym kierunku.

Można to obrazowo przedstawić na schemacie przepływu wody w instalacji pompowej:

Studnia ->  pompa głębinowa -> rura ssąca -> hydrofor

Dzięki zaworowi zwrotnemu nie ma możliwości, aby woda cofała się na którymkolwiek z tych odcinków, co zapewnia poprawną pracę całej instalacji.

Co ważne, zawór zwrotny działa w pełni automatycznie, nie wymagając podłączenia jakichkolwiek elementów sterujących. Cała zasada opiera na różnicy ciśnień, co powoduje albo otwarcie (podczas zasysania wody), albo zamknięcie zaworu (po ustaniu zasysania).

Gdzie zamontować zawór zwrotny?

Do wyboru mamy dwa równie popularne rozwiązania. Jeśli instalację pompową w Twoim domu czy gospodarstwie wykonuje profesjonalny hydraulik, to koniecznie zapytaj go o to, gdzie zamierza zamontować zawór zwrotny.

Zawór może zostać zamontowany:

  • Na końcu przewodu ssącego – jest to polecane rozwiązanie z uwagi na fakt, iż wówczas pompa łatwiej zassie wodę (po zalaniu instalacji). Poza tym zawór umieszczony na końcu rury ssącej, nad studnią, jest łatwo dostępny i w razie jego awarii można go szybko wymienić bez wyjmowania całej pompy.
     
  • Przy pompie – wielu hydraulików preferuje takie rozwiązanie, ponieważ pozwala ono szybciej uzbroić pompę i tym samym zakończyć budowę instalacji. Nie jest to błąd, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z wad tego rozwiązania: ryzyka wystąpienia problemu z zasysaniem wody przez pompę oraz bardzo problematycznej wymiany zaworu zwrotnego.
     

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zaworu ssącego do pompy głębinowej?

Najważniejsze jest to, aby zawór w ogóle pasował do pompy pod względem rozmiaru. Na dobry początek sprawdź więc średnicę króćca ssącego pompy – jeśli wynosi ona np. 1”, to potrzebujesz zaworu zwrotnego również w rozmiarze 1”.

W tym miejscu przestrzegamy przed szukaniem niepotrzebnych oszczędności i zakupem zaworu zwrotnego z plastikowym grzybkiem. Taka armatura rzeczywiście jest tańsza, natomiast z doświadczenia wiemy, że element plastikowy szybko zaczyna przepuszczać i wówczas zawór nadaje się już tylko do wymiany. Cała operacja może być bardzo kłopotliwa i czasochłonna, jeśli zawór został zamontowany przy pompie. Jeśli zlecisz to hydraulikowi, wówczas koszt usługi wielokrotnie przekroczy cenę porządnego zaworu.

Dlatego radzimy zainwestować w zawór zwrotny wykonany w całości z mosiądzu, który jest w pełni odporny na procesy korozyjne i tym samym trwały. Cena zaworu zależy od średnicy – jest to koszt między około 60-70 zł a 100 zł, dlatego naprawdę nie ma sensu oszczędzać na tym elemencie.

Zawory zwrotne oraz inną armaturę hydrauliczną niezbędną do wykonania instalacji pompowej kupisz w naszym sklepie internetowym. Nie wiesz, co wybrać? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry