Data wpisu: 07.10.2022

Pompa głębinowa do płytkiej studni – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Teoretycznie do płytkiej studni najlepiej nadaje się pompa hydroforowa, która może zasysać wodę z głębokości do 8 metrów. W praktyce wielu właścicieli takich ujęć decyduje się na zakup pompy głębinowej, doceniając jej przewagi nad pompą samozasysającą: cichą i ekonomiczną pracę, lepszą wydajność, niską awaryjność oraz stałą gotowość do pracy (m.in. brak konieczności zalania pompy po dłuższym przestoju). Decydując się na zakup pompy głębinowej do płytkiej studni należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów, które omawiamy w naszym poradniku.

Zacznij od zbadania wydajności źródła

Bez posiadania tej informacji będzie bardzo trudno prawidłowo dobrać pompę głębinową do płytkiej studni. Nie chcąc zgadywać zalecamy, aby przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego modelu sprawdzić rzeczywistą wydajność ujęcia.

Płytkie studnie z reguły nie grzeszą wydajnością, która rzadko przekracza 40-50 litrów na minutę. Zmierz to przy pomocy np. pożyczonej pompy hydroforowej i wiaderka. Wydajność studni determinuje wydajność pompy głębinowej, która nigdy nie powinna być większa (groziłoby to zrywaniem słupa wody, suchobiegiem, a nawet okresowym osuszaniem źródła.

Sprawdź, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody

To bardzo ważna informacja dla osoby odpowiedzialnej za dobór pompy głębinowej. W Hydros zawsze prosimy klientów o fizyczne sprawdzenie położenia lustra wody. Uwaga! To, że odwiert ma np. 10 metrów wcale nie oznacza, że lustro znajduje się na takiej samej głębokości.

Należy sprawdzić zarówno lustro statyczne (w fazie spoczynkowej), jak i dynamiczne (czyli o ile opada woda w trakcie poboru). Pozwoli to wyeliminować ryzyko, że zbyt wysoka pompa głębinowa będzie narażona na pracę w niepełnym zanurzeniu, co jest przyczyną bardzo poważnych awarii – włącznie z zatarciem silnika.

Sprawdź poziom zapiaszczenia wody

Częstym problemem płytkich studni jest wysoki poziom zapiaszczenia wody. Warto zatem sprawdzić, ile piasku rzeczywiście znajduje się w wodzie (można to zrobić zlecając podstawowe badanie jakości wody). Ta informacja pozwoli Ci dobrać odpowiednią pompę głębinową ze względu na jej odporność na zapiaszczenie.

Typowe pompy antypiaskowe mogą tłoczyć wodę zawierającą grubo powyżej 150 g/m3 piasku. Pod tym względem wyróżniają się m.in. rekomendowane przez nas pompy Pedrollo z serii 4SR.

Zwróć uwagę na średnicę studni

Płytka studnia niekoniecznie musi być studnią kręgową. Na przykład w centralnej Polsce standardem jest wykonywanie studni wierconych o łącznej głębokości odwiertu wynoszącej 8-10 metrów. Jeśli posiadasz świeżo wykonaną studnię wierconą, to musisz upewnić się, jaka jest jej średnica i pod tym kątem dobrać odpowiednią pompę.

Pompy głębinowe do wąskich studni to modele o średnicy:

  • 2,
  • 2,5,
  • 3 oraz
  • 3,5 cala.

Największy wybór modeli znajdziesz w grupie pomp 3-calowych, które mogą być montowane w rurach osłonowych o średnicy minimum 80 mm. Zwróć na to uwagę, dokładnie mierząc średnicę otworu, aby nie ryzykować zaklinowaniem się pompy w rurze, co byłoby bardzo kłopotliwe (mogłoby się skończyć nawet bezpowrotną utratą pompy).

Nie chcesz popełnić błędu? Skorzystaj z pomocy fachowców

Oferta pomp głębinowych różnych producentów jest tak szeroka, że można się w niej łatwo pogubić i w efekcie podjąć złą decyzję zakupową. Dlatego chcąc Ci zaoszczędzić czasu i niepotrzebnych kosztów oferujemy bezpłatną usługę fachowego doradztwa.

Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, przedstawisz nam swoje oczekiwania, podasz kilka podstawowych informacji na temat źródła wody, a eksperci Hydros dobiorą dla Ciebie odpowiednią pompę głębinową, oczywiście mieszczącą się w Twoim budżecie.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry