Data wpisu: 23.09.2022

Kto powinien wybrać pompę hydroforową zamiast pompy głębinowej?

Pompa hydroforowa czy pompa głębinowa? Pompa głębinowa czy pompa hydroforowa? To standardowy dylemat, przed jakim staje każdy posiadacz studni. Wybór wcale nie jest taki prosty, ponieważ obie pompy mają swoje mocne i słabsze strony, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem konkretnego urządzenia. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, kto powinien się zdecydować na pompę hydroforową zamiast pompy głębinowej.

Osoby mające ograniczony budżet

Zacznijmy od argumentu, który w wielu przypadkach decyduje o zakupie pompy hydroforowej. Rzeczywiście, pompy samozasysające są tańsze niż głębinowe, również porównując ze sobą modele o zbliżonych parametrach roboczych. Jeśli więc potrzebujesz pompy na już, a masz mocno ograniczony budżet, to możesz rozejrzeć się wśród modeli hydroforowych.

Jest to również rekomendowane rozwiązanie w sytuacji, gdy inwestor z góry zakłada, że będzie użytkować pompę przez krótki czas, nie dbając o nią szczególnie, a nawet licząc się z jej kradzieżą – na przykład na placu budowy.

Właściciele ogródków działkowych

Pompa hydroforowa to świetny wybór na działkę rekreacyjną, gdzie z reguły znajduje się płytkie ujęcie, a właściciel nie może sobie pozwolić na zostawianie pompy bez nadzoru (obawa przed kradzieżą). W takiej sytuacji odpowiednio dobrany model samozasysający będzie optymalnym rozwiązaniem z uwagi na łatwość montaż i demontażu, a także niewielkie wymiary urządzenia (łatwy transport i przechowywanie).

Posiadacze różnych źródeł wody na jednej działce

To ciekawy przypadek. Jeśli masz na działce np. płytką studnię kopaną czy wierconą, zbiornik na deszczówkę, a do tego jeszcze basen, to chcąc czerpać wodę ze wszystkich tych źródeł warto postawić właśnie na pompę samozasysającą. Jest to urządzenie uniwersalne w zastosowaniu, zwłaszcza na tle pomp głębinowych, z których większość jest przeznaczona do pracy w ujęciach wierconych.

Właściciele studni o małej średnicy

Tutaj wybór jest oczywisty. Posiadając studnię o średnicy mniejszej niż 2”, trzeba się zdecydować na pompę hydroforową lub ręczną abisynkę/pompę skrzydełkową. Oczywiście wygodniejszym rozwiązaniem jest pompa samozasysająca, która może pracować automatycznie, bez nadzoru, zapewniając nieprzerwane dostawy wody czy to do podlewania ogródka, picia, napełniania basenu, kąpieli etc.

Osoby szukające kompaktowego rozwiązania pompującego

W przypadku ograniczonej ilości miejsca świetnym wyborem zawsze będzie zestaw hydroforowy. Składa się on z pompy oraz niewielkiego zbiornika ciśnieniowego do magazynowania wody. Taki zestaw można zamontować np. w obudowie studni, w szafce kuchennej, w garażu etc., oszczędzając mnóstwo miejsca i upraszczając całą instalację.

Posiadacze płytkich studni

Nie zapominajmy o podstawowym ograniczeniu w stosowaniu pomp hydroforowych. Chodzi o maksymalną głębokość, z jakiej pompa może zassać wodę. Dla większości modeli jest to 8 metrów. Uwaga! Mówimy tutaj o lustrze dynamicznym. Oznacza to, że lustro wody w studni czy w innym źródle nie może opadać poniżej 8 metrów w trakcie poboru – w przeciwnym razie będzie dochodzić do zrywania słupa wody, co już grozi zatarciem silnika pompy.

Dlatego przed ewentualnym zakupem pompy hydroforowej należy sprawdzić rzeczywistą głębokość ujęcia wody. Jeśli jest to np. 5-6 metrów, to jak najbardziej można rozważać taką alternatywę dla pompy głębinowej.

Jeśli wciąż masz wątpliwości i nie wiesz, czy lepszym wyborem dla Ciebie będzie pompa hydroforowa czy głębinowa, to proponujemy proste rozwiązanie. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros. Przeanalizujemy Twoją sytuację, a następnie zaproponujemy najlepsze rozwiązanie dostępne w Twoim budżecie.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry