Profesjonalne ekipy studniarskie dysponują dziś sprzętem umożliwiającym wykonanie studni o średnicy nawet do 600 mm. Wiadomo jednak, że takie ujęcie nie ma żadnego sensu w przypadku typowych zastosowań domowych, czyli do zaopatrywania w wodę budynku jednorodzinnego oraz systemu podlewania ogrodu. Prywatni inwestorzy wybierają odwierty o mniejszej średnicy, które są nie tylko tańsze, ale też zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze do zagospodarowania (wystarczy zwykła obudowa z kręgów betonowych). Dysponując takim ujęciem, np. o średnicy poniżej 100 mm, trzeba bardzo uważnie podejść do tematu wyboru dobrej pompy głębinowej do wąskiej studni. Cenne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.
Obecnie standardem jest wykonywanie studni wierconych (głębinowych) o średnicy między 115 a 160 mm. Profesjonalni wykonawcy sami proponują takie rozwiązanie inwestorom, aby zagwarantować im dużą swobodę w zakresie późniejszego wyboru pompy głębinowej. Musimy pamiętać, że podstawowym kryterium, jakim należy się kierować na etapie zakupu konkretnego urządzenia jest to, czy dana pompa w ogóle zmieści się w studni.
Jest to o tyle istotne, że w prawidłowo wykonanej studni głębinowej musi zostać umieszczona rura osłonowa, która chroni odwiert przed obsypywaniem się ziemi, a także zapewnia pracę pompy w pozycji pionowej i chłodzenie silnika zasysaną od spodu wodą. Rura ta zawsze ma określoną średnicę. Jeśli np. wynosi ona DN 80, to nie ma żadnych szans, aby zastosować w tej studni pompę 4-calową, która ma średnicę około 98 mm. Takie urządzenie po prostu się nie zmieści, a „upychanie” go na siłę może się skończyć nie tylko bezpowrotną utratą pompy, ale również brakiem możliwości eksploatowania ujęcia.
Właśnie dlatego osoby, które dopiero przymierzają się do posiadania własnej studni powinny dopilnować, aby ekipa wykonała odwiert o możliwie jak największej średnicy – rekomendujemy tutaj zakres między DN 125 a DN 160, w zupełności wystarczający na potrzeby domowe.
Problem mają natomiast właściciele już wykonanych studni o znacznie mniejszej średnicy. Do kategorii wąskich studni zaliczymy te o DN poniżej 100 mm. Znacząco ogranicza to pole manewru w zakresie wyboru pompy, natomiast na szczęście nie wyklucza możliwości znalezienia takiego urządzenia, które zagwarantuje odpowiednią wydajność i sprawdzi się zarówno do zaopatrywania budynku w wodę do celów bytowych i spożywczych, jak i do podlewania ogrodu.
Mając wąską studnię od razu zacznij się rozglądać za pompami głębinowymi o średnicy:
Pamiętaj przy tym o bardzo ważnej zasadzie: pompy głębinowej nigdy nie kupuje się „na styk”. Należy zachować około 5-10 mm zapasu na kabel zasilający i linkę podwieszającą.
Wybór urządzeń 3- i 3,5-calowych jest naprawdę spory. Poza oczywistymi kwestiami, takimi jak parametry hydrauliczne czy tolerancja na zapiaszczenie wody, radzimy się tutaj kierować kryterium marki producenta i zaufać tym firmom, które od wielu lat słyną z dostarczania niezawodnych, solidnych i trwałych urządzeń.
Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, to zapoznaj się z pompami z rodziny GTB polskiej firmy Hydro-Vacuum. Są to wielostopniowe pompy głębinowe dostępne w bardzo dobrej cenie, wyróżniające się nieprzeciętną wydajnością oraz zastosowaniem technologii pływających wirników, która gwarantuje podwyższoną odporność na zapiaszczenie.
Z nieco wyższej półki cenowej możemy natomiast polecić Ci pompy głębinowe 3SR włoskiej firmy Pedrollo, które szczególnie dobrze sprawdzają się do podlewania ogrodów (duża wysokość podnoszenia) oraz jednoczesnego zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych. Oferują przy tym wysoką tolerancję na zapiaszczenie (aż do 150 g/m3 piasku).
Jeśli nadal nie wiesz, jaką dobrą pompę głębinową do wąskiej studni wybrać, to już teraz skontaktuj się z nami. Eksperci Hydros bezpłatnie wskażą Ci modele, które idealnie sprawdzą się w Twojej instalacji i są dostępne w Twoim budżecie.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.