Data wpisu: 19.05.2023

Jak długo może pracować pompa głębinowa?

Okres eksploatacji pompy głębinowej to temat-rzeka. Zależy to od wielu czynników, natomiast z naszego doświadczenia wynika, że można z góry określić – oczywiście w przybliżeniu – przeciętny czas użytkowania pompy w danej studni. W tym artykule wyjaśniamy, jak długo może pracować pompa głębinowa.

Jednostkowy czas pracy pompy

Zacznijmy od wątku pobocznego, mianowicie od wytłumaczenia, jaki jest maksymalny czas pracy pompy po uruchomieniu. Co ciekawe, producenci nie podają tutaj żadnych wytycznych, co wynika z prostego faktu: solidna, markowa pompa głębinowa może wykonywać wielogodzinne cykle pracy, co nie powinno zrobić na niej większego wrażenia.

Paradoksalnie o wiele gorsze dla pompy są częste starty i tym samym krótkie cykle pracy. Stąd zawsze podkreślamy, że pompę należy dobrać do studni, instalacji i zapotrzebowania na wodę w taki sposób, aby urządzenie pracowało długo i załączało się jak najrzadziej.

Przykładowo:

Optymalne warunki pracy pompy głębinowej to takie, gdzie urządzenie uruchamia się kilka razy na godzinę, za każdym razem pompując wodę przez nawet kilka minut – taki efekt można osiągnąć przy dużym zbiorniku hydroforowym oraz prawidłowym dobraniu pompy do źródła pod kątem wydajności.

Jeśli natomiast pompa uruchamia się kilkanaście czy kilkadziesiąt razy na godzinę, za każdym razem pracując przez kilka-kilkanaście sekund, to nie wróżymy jej długiej sprawności. Takie warunki są bardzo niekorzystne i należy poszukać przyczyny oraz ją wyeliminować (może to być np. brak ciśnienia w zbiorniku hydroforowym, zbyt mała pojemność hydroforu, zbyt duża wydajność pompy i wiele innych).

Realny okres użytkowania markowej pompy głębinowej

Podkreślamy tutaj słowo „markowej”, ponieważ czyni ono zasadniczą różnicę. Należy wyraźnie rozgraniczyć pompy znanych producentów, w tym polskich, od tych masowo sprowadzanych z Dalekiego Wschodu.

Chińskie pompy głębinowe mają jedną zaletę: są tanie. Nie ma żadnego innego powodu, dla którego warto się nimi interesować. Zgłasza się do nas wielu klientów, którzy dali się skusić na zakup pompy na popularnym portalu aukcyjnym i po zaledwie kilku czy kilkunastu miesiącach są zmuszeni wymienić urządzenie – tym razem inwestując w coś porządniejszego. Mamy tutaj do czynienia z klasyczną sytuacją, w której chcąc zaoszczędzić de facto wydajemy znacznie więcej pieniędzy.

Wracając do markowych pomp głębinowych – o ich jakości, jak i potencjalnym okresie użytkowania, świadczy już sama gwarancja producenta. Warto tutaj wyróżnić marki Pedrollo oraz polską firmę Hydro-Vacuum, które udzielają aż 3-letniej gwarancji na swoje pompy (a wcale nie są to najdroższe urządzenia na rynku).

Rada

Gwarancja to jedno, ale warto zwrócić uwagę również na sposób jej realizacji (np. polska firma Omnigena świadczy serwis swoich urządzeń w wygodnym systemie door-to-door). Wybierając pompę znanego producenta zapewniamy sobie również bezproblemowy dostęp do części zamiennych, w tym nawet silników.

Inwestując w markową pompę głębinową, która – co najważniejsze – zostanie dobrze dobrana do konkretnej studni, można spodziewać się kilkunastu lat świętego spokoju. Nie są to wcale rzadkie przypadki, często obsługujemy klientów, którzy wymieniają pompę właśnie po takim okresie użytkowania (najczęściej tylko z powodu braku dostępności części do naprawy starej pompy).

Podsumowanie

Dopłacając do markowej pompy np. 600 zł (średnia różnica cenowa między chińską a polską pompą głębinową do użytku domowego) i eksploatując ją przez np. 12 lat, realnie dopłacamy 50 zł rocznie. To niska cena za swój komfort, bezpieczeństwo i nieprzerwane dostawy wody, prawda? Zwłaszcza, że w tym okresie z dużym prawdopodobieństwem konieczna byłaby trzy- lub czterokrotna wymiana „chińczyka”, z każdorazowym ponoszeniem kosztu usługi hydraulika (około 200-300 zł). Zostawiamy to pod rozwagę.

Pamiętaj

Wybór niezawodnej pompy głębinowej, która będzie pracować przez wiele lat i nie sprawiać żadnych problemów, to szczególnie ważna kwestia w sytuacji, gdy przydomowa studnia jest jedynym źródłem wody dla domu.

Dobór odpowiedniej pompy głębinowej do Twojej studni możesz powierzyć ekspertom Hydrosskorzystaj z naszego bezpłatnego doradztwa i zdaj się na naszą wiedzę i doświadczenie. Sprawdź też pełną ofertę markowych pomp głębinowych m.in. Pedrollo, Belardi, Omnigena czy Hydro-Vacuum w naszym sklepie internetowym.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry