Data wpisu: 11.04.2025

Jak dobić powietrze do hydroforu? Gotowa instrukcja

Hydrofor, czyli zbiornik służący do magazynowania wody z własnego ujęcia i utrzymywania zadanego ciśnienia w instalacji, to newralgiczny element systemu wodociągowego. Teoretycznie współczesne hydrofory są bezobsługowe, jednak to nie do końca prawda. Podstawową czynnością eksploatacyjną jest regularne kontrolowanie i ewentualnie uzupełnianie ciśnienia w zbiorniku. Nie jest to nic trudnego i poradzi sobie z tym każdy, kto tylko zna odpowiednią procedurę. Przybliżamy ją w naszym poradniku, w zrozumiały sposób wyjaśniając, jak dobić powietrze do hydroforu.

Objawy niskiego ciśnienia w hydroforze

Warunkiem poprawnego działania hydroforu – i tym samym pompy oraz całej instalacji wodnej – jest utrzymywanie odpowiedniej ilości powietrza w zbiorniku. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, to właściciel instalacji z pewnością zauważy takie objawy, jak:

  • Bardzo częste uruchamianie się pompy i krótkie cykle jej pracy;
  • Gwałtowne skoki ciśnienia wody w instalacji.

Szczególnie problematyczne jest zaburzenie pracy pompy – czy to pompy głębinowej, czy pompy hydroforowej. Częste włączanie się urządzenia, praktycznie za każdym razem, gdy rozpoczynamy pobór wody, grozi przyspieszonym zużyciem pompy. Stąd nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego, od razu zabierając się za dobicie ciśnienia do hydroforu.

Dlaczego trzeba kontrolować poziom ciśnienia w zbiorniku hydroforowym?

Powietrze w zbiorniku hydroforowym pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym. Decyduje również o tym, ile wody będziemy mieć do swojej dyspozycji przed ponownym uruchomieniem się pompy. Ma to zasadnicze znaczenie dla komfortu korzystania z instalacji zasilanej wodą z własnego ujęcia, wpływając również na jej bezobsługowość.

Zdecydowana większość hydroforów – zarówno przeponowych, jak i tradycyjnych, wymaga regularnego kontrolowania ciśnienia. Służy do tego manometr zainstalowany na hydroforze. Wielu inwestorów o tym zapomina, dopuszczając do sytuacji, w której ciśnienie jest już na tyle niskie, że zaburza poprawne działanie całej instalacji.

Porada eksperta Hydros:

Jedynymi w pełni bezobsługowymi zbiornikami hydroforowymi, w których nie ma potrzeby regularnego kontrolowania ciśnienia, są hydrofory amerykańskiej firmy GWS (Global Water Solutions). Posiadają one podwójne uszczelnienia oraz wzmocnioną membranę, co praktycznie eliminuje ryzyko ubytku powietrza. Hydrofory GWS są dostępne w stałej ofercie sklepu internetowego Hydros.

Jak sprawdzić ciśnienie w hydroforze?

Jeśli na hydroforze nie ma manometru, to najlepszym sposobem jest skontrolowanie działania instalacji. Po uruchomieniu poboru wody sprawdź, czy nie nastąpiło natychmiastowe włączenie się pompy, która przerywa pracę po kilku sekundach, po czym niemal od razu ponownie się uruchamia.

Takie działanie pompy jednoznacznie wskazuje na brak powietrza w zbiorniku ciśnieniowym.

Jak dobić powietrze do hydroforu? To zależy od rodzaju zbiornika

Wyróżniamy dwa główne typy hydroforów, czyli:

  1. Zbiorniki bez przepony (tradycyjne, ocynkowane lub hydrofory ze stali nierdzewnej).
  2. Zbiorniki przeponowe (malowane proszkowo, najczęściej na niebiesko, w których powietrze jest przechowywane w przestrzeni między ścianami zbiornika a gumową przeponą/membraną).

Metoda uzupełniania ciśnienia w hydroforze będzie się różnić w zależności od rodzaju zbiornika.

Hydrofor bez przepony

Krok 1: Wyłącz pompę.

Krok 2: Opróżnij zbiornik – otwórz najbliższy kran i poczekaj, aż cała woda wypłynie ze zbiornika.

Krok 3: Uzupełnij powietrze – użyj pompki samochodowej, a najlepiej kompresora, aby wtłoczyć powietrze do zbiornika przez zawór (zwykle umieszczony u góry zbiornika).

Krok 4: Sprawdź ciśnienie – powinno wynosić około 1,5-2,0 bara (dla zbiornika o pojemności 300 litrów).

Krok 5: Włącz pompę i sprawdź, czy wszystko działa prawidłowo, a pompa nie załącza się zbyt często.

Hydrofor przeponowy

Krok 1: Wyłącz pompę i spuść wodę, aż manometr wskaże 0 bar.

Krok 2: Sprawdź ciśnienie w zbiorniku przy użyciu manometru.

Krok 3: Dobij powietrze – jeśli ciśnienie jest niższe niż zalecane (zwykle ok. 1,5 bara), użyj pompki samochodowej lub kompresora do dopompowania powietrza przez zawór Schradera (zawór przypominający wentyl w oponach samochodowych czy rowerowych).

Krok 4: Ponownie sprawdź ciśnienie.

Krok 5: Włącz pompę i upewnij się, że hydrofor działa prawidłowo.

Porada eksperta Hydros:

Jeśli nie możesz dobić ciśnienia lub spada ono krótko po dopompowaniu, to prawdopodobnie doszło do uszkodzenia membrany (zbiornik przeponowy) lub pojawiła się jakaś nieszczelność (hydrofor tradycyjny). W takim przypadku konieczny będzie bardziej zaawansowany serwis zbiornika.

Wiedząc już, jak dobić powietrze do hydroforu, możesz samodzielnie przeprowadzać tę podstawową czynność konserwacyjną, co przyczyni się do wydłużenia okresu bezawaryjnej pracy całej instalacji, ze szczególnym akcentem na pompę. 


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry