Data wpisu: 27.09.2022

Jakie ciśnienie w hydroforze jest optymalne? Sprawdź, zanim pojawi się problem z instalacją wodną!

Hydrofor to nieodłączny element instalacji wodnej na potrzeby domu jednorodzinnego, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa. Taki zbiornik stosuje się zawsze, gdy instalacja jest zasilana wodą z własnego ujęcia, czyli po prostu ze studni. Zadaniem hydroforu jest magazynowanie wody, dzięki czemu pompa nie musi pracować bez przerwy. Wiele osób zapomina o istnieniu zbiornika hydroforowego zaraz po jego zamontowaniu. Tymczasem ten element także wymaga okresowej kontroli. Podstawową czynnością konserwacyjną jest sprawdzanie ciśnienia w hydroforze i ewentualne „dobicie” powietrza w razie potrzeby.

W naszym artykule podpowiadamy, jakie jest optymalne ciśnienie w hydroforze w zależności od pojemności zbiornika, a także wyjaśniamy, jakie mogą być objawy zbyt niskiego ciśnienia.

Jakie powinno być ciśnienie w hydroforze?

Podstawowa zasada brzmi: zalecaną wartość ciśnienia podaje producent zbiornika. Taką informację można znaleźć na tabliczce znamionowej oraz w dokumentacji hydroforu.

Można jednak przyjąć pewne uniwersalne wartości. W przypadku zbiornika ocynkowanego zaleca się utrzymywanie ciśnienia w przedziale między 1,5 a 2,2 bara – im większy zbiornik, tym wyższe powinno być ciśnienie.

Jeśli chodzi o zbiorniki przeponowe, to tutaj wartość ciśnienia również jest uzależniona od pojemności. Dla hydroforów do 150 litrów wskazane jest utrzymanie ciśnienia na poziomie około 1,5 bara. W większych zbiornikach może to być między 2 a 2,5 bara.

Jak często kontrolować ciśnienie w zbiorniku hydroforowym?

Przede wszystkim należy to robić regularnie – warto wyrobić w sobie nawyk okresowego zaglądania do zbiornika hydroforowego, zwłaszcza, jeśli został on zamontowany poza budynkiem (np. w obudowie studni kręgowej czy w domku gospodarczym).

Częstotliwość kontrolowania poziomu ciśnienia w hydroforze zależy od rodzaju zbiornika. I tak:

  • Hydrofor przeponowy – tutaj wystarczy sprawdzać ciśnienie na manometrze raz na kwartał, najrzadziej raz na pół roku. Wyjątek stanowią bezobsługowe hydrofory firmy Global Water Solutions, które z uwagi na bardzo dobrą jakość uszczelnień wymagają profilaktycznej kontroli raz w roku.
     
  • Hydrofor ocynkowany – właściciele ocynkowanych zbiorników hydroforowych muszą kontrolować ciśnienie znacznie częściej, nawet co kilka tygodni. Wszystko dlatego, że w takich hydroforach nie stosuje się gumowej membrany, przez co powietrze jest wypychane o wiele szybciej wraz z wodą. To spora wada hydroforów ocynkowanych, z której trzeba sobie zdawać sprawę przed zakupem hydroforu.
     

Objawy zbyt niskiego ciśnienia w hydroforze. Czym może to grozić?

Trudno byłoby przeoczyć objawy niedostatecznego ciśnienia w zbiorniku hydroforowym. Przede wszystkim szybko zorientujesz się, że pompa zdecydowanie zbyt często się załącza – nawet kilka razy na minutę. Wszystko przez to, że wyłącznik ciśnieniowy wskazuje nieprawidłowe wartości, przez co zbiornik jest uzupełniany tylko niewielką ilością wody.

Objawem zbyt niskiego ciśnienia w zbiorniku hydroforowym są gwałtowne skoki ciśnienia w instalacji domowej. Można to zauważyć np. podczas brania prysznica, gdy ze słuchawki najpierw ledwo ciurka woda, aż nagle pojawia się bardzo silny strumień – i tak w kółko.

Zlekceważenie tych objawów i nieuzupełnienie ciśnienia w hydroforze grozi bardzo poważną awarią pompy głębinowej, która ma swój limit uruchomień silnika (zwykle do kilkunastu razy na godzinę).

Jak uzupełnić ciśnienie w zbiorniku?

Nie jest to nic trudnego i na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem. Pierwszą rzeczą jest odłączenie pompy od zasilania i spuszczenie całej wody z hydroforu oraz z instalacji wewnętrznej. Następnie podłączamy pompkę samochodową lub jeszcze lepiej kompresor do wentyla. Pompujemy tak długo, aż z najniższego punktu instalacji (np. kran w garażu) przestanie lecieć woda – może zawierać sporo wytrąconego żelaza i nieco piasku.

Po całkowitym opróżnieniu hydroforu zakręcamy kran i przystępujemy do uzupełnienia ciśnienia, aż do osiągnięcia docelowej wartości (obserwujemy manometr). Gotowe? W takim razie pozostało już tylko posprzątać i co jakiś czas zaglądać do hydroforu w celu skontrolowania ciśnienia.

Niestety, może się również okazać, że uzupełnienie ciśnienia w hydroforze się nie powiodło. Takie ryzyko istnieje w przypadku zbiorników przeponowych (niebieskich). Przyczyną jest rozwarstwienie membrany. W tej sytuacji konieczna będzie wymiana uszkodzonej przepony – gotowy poradnik jak to zrobić znajdziesz na naszym blogu.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry