Data wpisu: 08.07.2022

Jak sprawdzić, czy Twoja instalacja pompowa działa prawidłowo?

Instalacja pompowa na potrzeby domu jednorodzinnego, budynku firmowego czy systemu nawadniania musi pracować wydajnie i bezawaryjnie. Prawidłowo zbudowana instalacja jest całkowicie bezobsługowa, co jednak nie oznacza, że właściciel może zupełnie zapomnieć o jej istnieniu. Co jakiś czas, na przykład raz w miesiącu, warto skontrolować, czy instalacja pompowa działa prawidłowo. Jak to zrobić? Oto najważniejsze czynności do wykonania.

Punkt 1: kontroluj ciśnienie w zbiorniku hydroforowym

To najważniejsza czynność, jaką powinien wykonywać każdy właściciel instalacji pompowej. Kontrolowanie ciśnienia w zbiorniku hydroforowym jest niezbędne niezależnie od tego, czy posiadasz hydrofor przeponowy czy ocynkowany. Różnica sprowadza się tylko do częstotliwości – w przypadku zbiornika ocynkowanego kontrolę przeprowadzamy raz w miesiącu, a w przypadku przeponowego wystarczy raz na 2-3 miesiące. Służy do tego manometr umieszczony na górze hydroforu.

Rada

Prawidłowe ciśnienie w zbiorniku hydroforowym na potrzeby instalacji domowej powinno wynosić między 1 a 1,5 bara.

Punkt 2: jeśli trzeba, uzupełnij ciśnienie w hydroforze

Ciśnienie jest poniżej zalecanej wartości? W takim razie czeka Cię kilkanaście minut pracy. Zbyt niskie ciśnienie powoduje częste załączanie się pompy, co zdecydowanie jej nie służy. Aby uzupełnić ciśnienie w hydroforze w pierwszej kolejności odłącz pompę i spuść wodę ze zbiornika (wcześniej zakręcając punkty poboru w całym domu), a następnie użyj kompresora.

Rada

W przypadku zbiornika przeponowego warto również sprawdzić stan przepony. Jeśli podczas naciskania zapałką na wentyl wydostaje się z niego woda, to membrana jest uszkodzona i trzeba ją wymienić. Gotowy poradnik znajdziesz na blogu sklep-hydros.pl.

Punkt 3: od czasu do czasu posłuchaj, jak pracuje pompa głębinowa

Może się to wydawać śmieszne, natomiast dobrą praktyką jest wsłuchiwanie się w pracę pompy – zwłaszcza, jeśli studnia znajduje się z dala od budynku w obudowie kręgowej. Warto raz na jakiś czas podejść do studni, uchylić wieko i nasłuchiwać, jakie dźwięki wydobywają się z odwiertu podczas pracy pompy.

Jeśli usłyszysz bulgotanie, odgłos zasysania wody, to może to świadczyć o tym, że pompa pracuje na sucho. Koniecznie skontroluj poprawność montażu urządzenia!

Punkt 4: kontroluj ciśnienie w instalacji wewnętrznej

Chodzi tutaj o to, aby reagować, gdy tylko ciśnienie wody w kranie czy pod prysznicem nagle wyraźnie spadło, by za chwilę gwałtownie wzrosnąć. Świadczy to o nieprawidłowej pracy instalacji pompowej, a najczęstszą przyczyną jest zbyt niskie ciśnienie w hydroforze.

Punkt 5: co jakiś czas sprawdź, czy pompa „dobija” ciśnienie

Najprostszy sposób jest taki, że uruchamiamy zraszacze w ogrodzie i idziemy do zbiornika hydroforowego. Jeśli wyłącznik ciśnieniowy zadziała po około minucie, odcinając pompę, to wszystko wydaje się być w porządku.

Gorzej, gdy mijają kolejne minuty, pompa cały czas pracuje i nie może dobić zadanego ciśnienia. O czym to świadczy? Prawdopodobnie pompa jest zbyt słaba w stosunku do pojemności hydroforu i ktoś popełnił poważny błąd przy jej dobieraniu.

Punkt 6: przyjrzyj się naziemnej instalacji elektrycznej

To, że instalacja została wykonana przez profesjonalistę nie oznacza jeszcze, że można do niej nie zaglądać przez wiele lat. Warto okresowo rzucić okiem na całą instalację elektryczną, sprawdzając, czy np. przewody nie są nadpalone, czy gryzonie nie uszkodziły izolacji, a także skontrolować działanie ewentualnych zabezpieczeń.

Punkt 7: sprawdź, czy pompa nie załącza się zbyt często

Taki test znów można przeprowadzić podczas normalnego korzystania z wody. Poproś drugą osobę, aby otworzyła kran w domu. Idź do studni i poczekaj, aż pompa dobije zadane ciśnienie w hydroforze. Jeśli urządzenie ponownie uruchomi się po kilku czy kilkunastu sekundach, to coś tutaj ewidentnie nie działa.

Przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie w zbiorniku hydroforowym, ale też nieprawidłowe dobranie pompy do hydroforu (lub odwrotnie) – po prostu pompa jest zbyt wydajna w stosunku do pojemności zbiornika. Częste załączanie się pompy, np. kilkadziesiąt razy na godzinę, grozi jej uszkodzeniem. Dla pompy lepsze są długie, ale rzadkie cykle pracy.

Może Ci się wydawać, że jest tego sporo, natomiast uwierz, że jeśli będziesz przeprowadzać te czynności regularnie, to szybko staną się one rutynowe i nie będą zajmować Ci dużo czasu. Warto poświęcić tych kilkanaście minut w miesiącu, aby zyskać pewność, że instalacja pompowa działa prawidłowo i tym samym zminimalizować ryzyko poważnej awarii, której usunięcie będzie znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne.  


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry