Data wpisu: 16.06.2022

Moc silnika? To nie jest najważniejsze kryterium doboru pompy głębinowej!

Prawidłowy dobór pompy do studni to trudne zadanie, które wymaga wzięcia pod uwagę wielu zmiennych. Nieprzypadkowo zajmują się tym eksperci, którzy „zjedli zęby” na pompach. Mimo to nadal wiele osób wybiera drogę na skróty i szukając pompy dla siebie ogranicza się wyłącznie do kryterium mocy silnika. Można się spotkać z opiniami w stylu: „do podlewania pompa minimum 1,5 kW”, a „do deszczowni trójfazowa i to co najmniej 3 kW”. Dlaczego takie podejście do tematu doboru pompy głębinowej jest z założenia błędne? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Co nam mówi moc silnika pompy głębinowej?

Moc silnika, wyrażona w kilowatach, to jeden z podstawowych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy doborze pompy głębinowej. Wbrew pozorom nie ma to jednak aż tak dużego wpływu na faktyczną wydajność urządzenia. Moc silnika ma natomiast znaczenie z punktu widzenia dopasowania pompy do konkretnej instalacji elektrycznej.

Przykładowo: do zastosowań domowych, gdy w pobliżu ujęcia wody mamy dostęp do zwykłego gniazdka 230V, wybieramy pompę z silnikiem jednofazowym o stosunkowo niewielkiej mocy. Dzięki temu z jednej strony unikamy ryzyka uszkodzenia jednostki w razie zaniku fazy, a z drugiej eliminujemy problem nadmiernego obciążenia fazy i całej instalacji elektrycznej w budynku.

Bardzo mocne pompy z silnikami trójfazowymi są przeznaczone głównie do użytku profesjonalnego oraz do pracy w rolnictwie. Wymagają podłączenia do gniazda 400V oraz zastosowania szeregu zabezpieczeń, w tym przed zanikiem fazy, skokami napięcia etc. Takich pomp z reguły nie stosuje się w prywatnych domach.

Oczywiście moc silnika ma wpływ na wydajność pompy, natomiast wcale nie tak duży, jak się powszechnie uważa. Jesteśmy w stanie wskazać wiele modeli pomp głębinowych z silnikami np. zaledwie 0,55 kW, które pod względem wydajności dorównują lub nawet dystansują konkurencyjne pompy z silnikami 1 czy 1,1 kW (najczęściej są to produkty chińskiej myśli technicznej). Przykładem mogą być znakomite pompy serii GTB polskiej firmy Hydro-Vacuum, często polecane przez nas klientom szukającym dobrej pompy na użytek domowy, do podlewania ogródka itd.

Inne parametry pompy są znacznie ważniejsze

Kluczowym kryterium doboru pompy głębinowej nie jest moc silnika, ale wydajność hydrauliczna urządzenia – określona parametrem Q. Na przykład: jeśli pompa ma Q = 80 l/min, to oznacza to, że urządzenie w idealnych warunkach jest w stanie wylać maksymalnie do 80 litrów wody na minutę. I właśnie pod tym kątem zawsze dobieramy pompę, biorąc pod uwagę chwilowe, maksymalne zapotrzebowanie na wodę.

Ważne!

Wydajność pompy nigdy nie powinna być wyższa niż wydajność samej studni.

Innym ważnym kryterium doboru urządzenia jest wysokość podnoszenia, czyli H. Pisząc w dużym uproszczeniu: jest to parametr mówiący nam, na jaką wysokość pompa może wzbić słup wody. Wysokość podnoszenia ma znaczenie przede wszystkim w przypadku bardzo głębokich ujęć oraz rozbudowanych, wieloodcinkowych instalacji wodnych, na przykład systemów podlewania dużych ogrodów czy pól uprawnych.

Zbyt mocna pompa? Mogą być problemy

Musimy również wspomnieć o tym, że zakup pompy głębinowej z silnikiem o mocy nieproporcjonalnej do potrzeb (słynne polskie „na zapas”) nie tylko nie ma żadnego sensu, ale też może narazić inwestora na poważne problemy.

Po pierwsze: to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Po drugie: może się okazać, że np. pompa z silnikiem 1,5 kW w momencie rozruchu nadmiernie obciąża fazę, przez co regularnie dochodzi od przeciążenia i zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego (można tego uniknąć stosując falownik w instalacji pompowej).

Wreszcie po trzecie: im mocniejszy silnik, tym większy pobór prądu, a tym samym wyższe koszty eksploatacji pompy.

Nie zgaduj – skorzystaj z pomocy eksperta!

Jak widzisz moc silnika absolutnie nie może być jedynym, a nawet najważniejszym kryterium doboru pompy głębinowej do Twojej studni. Nie ulegaj stereotypom i nie daj sobie wmówić, że np. pompa z silnikiem o mocy 0,55 kW jest dla Ciebie za słaba. Wszystko zależy od oczekiwanej wydajności, sposobu eksploatacji studni oraz parametrów źródła.

Zamiast tracić czas na analizowanie tego wszystkiego, a później martwić się, czy aby na pewno podjąłeś dobrą decyzję, skorzystaj z bezpłatnego doradztwa eksperta Hydros. Bez żadnych zobowiązań wskażemy Ci najlepsze modele z różnych przedziałów cenowych, które na 100% sprawdzą się w Twojej instalacji. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry