Przekroczony poziom żelaza w wodzie jest w zasadzie standardem, z którym mierzy się zdecydowana większość właścicieli przydomowych studni. Nawet jeśli woda wydaje się być idealnie czysta, to metaliczny smak i bursztynowe zabarwienie (po odstawieniu do butelki) niezawodnie świadczą o jej zażelazieniu. Nie można przejść obok tego obojętnie, a już zwłaszcza wtedy, gdy woda ma zasilać domową instalację (zbyt dużo żelaza spowoduje powstawanie rdzawych zacieków na armaturze, brudzenie ubrań w pralce, a z czasem może także skutkować awariami hydraulicznymi). Sposób na rozwiązanie tego problemu jest jeden: odżelaziacz wody. Jaki wybrać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Zakup odżelaziacza wody bez wcześniejszego sprawdzenia skali przekroczenia poziomu żelaza jest poważnym błędem, który może się skończyć tym, że stacja nie zapewni wystarczającej czystości wody w domowej instalacji. Zamiast zgadywać i liczyć na szczęście należy zacząć od przekazania próbki wody do badania np. w lokalnej stacji sanepidu.
W badaniu oznaczone zostanie nie tylko stężenie żelaza, ale też m.in. manganu, twardości czy pH. Wszystko to ma wpływ na wybór odpowiedniej metody odżelaziania. Ponadto badanie może wykazać, że woda jest znacznie bardziej problematyczna i np. zawiera groźne dla zdrowia bakterie, których trzeba się pozbyć przy pomocy lampy UV.
Dopiero dysponując szczegółowymi wynikami badania wody można przystąpić do wyboru odżelaziacza oraz ewentualnie innych elementów domowego systemu uzdatniania (zmiękczacz, lampa UV, filtr węglowy).
Rada
Szczególną ostrożność radzimy zachować w przypadku popularnych stacji uzdatniania 3w1, które w pierwszej kolejności usuwają twardość, a następnie żelazo i mangan. W większości przypadków okazują się one niewystarczające do zapewnienia wymaganej czystości problematycznej wody ze studni.
Gdy wiemy już, z czym się mierzymy, to możemy przystąpić do analizy dostępnych opcji uzdatniania wody. Zwykle wybór sprowadza się do odżelaziacza klasycznego ze złożem kwarcowym lub Otoman oraz do odżelaziacza automatycznego, ze złożem jonowymiennym lub katalitycznym.
Decyzję należy uzależnić w pierwszej kolejności od tego, czy dane złoże ma wystarczającą zdolność do zatrzymywania cząsteczek żelaza. Następnie trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
To optymalna rada, jakiej można udzielić osobom wybierającym odżelaziacz wody. Dysponując wynikami badań warto od razu skontaktować się ze specjalistyczną firmą oferującą systemy uzdatniania wody, której ekspert zaproponuje odpowiedni odżelaziacz – taki, który zagwarantuje wymaganą jakość wody, a przy tym niskie koszty eksploatacji i brak uciążliwej obsługi.
Z takiego bezpłatnego doradztwa możesz skorzystać w firmie Hydros.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.