Szukając pompy głębinowej do swojej studni prawdopodobnie zauważyłeś, że te same modele często są oferowane w różnych wariantach silnikowych – nie chodzi tutaj jednak o moc czy zasilanie, ale o rodzaj zastosowanej jednostki napędowej. W pompach stosuje się silniki olejowe oraz wodne, a to dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji zakupowej osobie niemającej doświadczenia i wiedzy z tego zakresu. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, na czym tak naprawdę polegają różnice między olejowym i wodnym silnikiem pompy głębinowej. Zapraszamy do lektury.
Zdecydowaną większość współczesnych pomp głębinowych napędzają silniki olejowe. Szukając pompy dla domu, gospodarstwa rolnego czy firmy na pewno znajdziesz modele z takim właśnie silnikiem. Jest to dziś standard w przypadku urządzeń przeznaczonych do normalnej eksploatacji w typowych warunkach środowiskowych, czyli do tłoczenia czystej wody z ujęć wierconych czy kopanych.
Warto od razu podkreślić, że w takich silnikach stosuje się nietoksyczny olej, który w żadnym razie nie zagraża bezpieczeństwu ujęcia oraz korzystających z niego ludzi – nie stanowi również zagrożenia dla środowiska. Obudowa silnika jest hermetyczna i nie ma możliwości, aby olej przedostał się do wody (wymagałoby to celowego działania poprzez mechaniczne uszkodzenie pompy).
Główne cechy silników olejowych w pompach głębinowych:
Pompy głębinowe z silnikami wodnymi są mniej popularnym rozwiązaniem. Wynika to również z tego, że raczej nie stosuje się ich w podstawowych modelach do użytku domowego. Takie silniki są natomiast wskazane lub niekiedy konieczne w przypadku planowanego wykorzystywania pompy do bardzo ciężkiej pracy w trudnych, a wręcz ekstremalnych warunkach środowiskowych.
Silnik wodny dobrego producenta jest niewrażliwy na niskie temperatury, nawet do -15 stopni Celsjusza. Dzięki temu pompę z taką jednostką można przechowywać na zimę poza studnią w nieogrzewanym pomieszczeniu.
Główne cechy silników wodnych w pompach głębinowych:
To już zależy od tego, w jakim celu planujesz użytkować pompę głębinową. Jeśli potrzebujesz pompy do zasilania przydomowego systemu nawadniania ogrodu, placu budowy czy zaopatrywania budynku w wodę spożywczą i bytową, to w takich zastosowaniach sprawdzi się pompa z silnikiem olejowym – zwłaszcza, gdy nie masz zamiaru wyjmować jej ze studni na zimę.
Pompy z silnikami wodnymi są przeznaczone głównie do instalacji profesjonalnych.
W praktyce najważniejszym kryterium doboru silnika jest nie rodzaj zastosowanej w nim cieczy chłodzącej, ale marka producenta oraz oczywiście parametry techniczne. Zaznaczamy natomiast, że moc silnika – paradoksalnie – wcale nie ma aż tak dużego wpływu na wydajność pompy (decyduje o tym przede wszystkim hydraulika).
Nie ma zatem sensu kupować pompy ze zbyt mocnym silnikiem, ponieważ to spowoduje tylko niepotrzebne podwyższenie zużycia energii. Koniecznie sprawdź natomiast, czy w danej pompie zastosowano markową jednostkę (polecane są silniki Pedrollo, ZDS, Sumoto, a z niższej półki cenowej Omnigena) oraz jakiego zasilania wymaga silnik (230V czy 400V – do użytku domowego lepiej postawić na pompę jednofazową).
Dobór pompy głębinowej możesz i powinieneś powierzyć ekspertom. Z takiej bezpłatnej pomocy skorzystasz w sklepie internetowym Hydros: sklep-hydros.pl. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i podasz parametry studni, a otrzymasz od nas gotowe propozycje z różnych segmentów cenowych.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.