Głębokość studni, zwłaszcza wierconej, to jeden z najważniejszych parametrów, jakie bierzemy pod uwagę na etapie doboru pompy wody. Wielu naszych klientów nie wie, na jakim poziomie znajduje się woda w ich studniach, często dysponując jedynie informacją na temat całkowitej głębokości odwiertu, przekazaną przez jego wykonawcę. To nie wystarczy. Na szczęście istnieje bardzo łatwy sposób na to, jak sprawdzić głębokość studni. Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Na początek dobra rada dla inwestorów, którzy dopiero przymierzają się do własnej studni, na przykład na potrzeby podlewania ogródka. Jeśli chcesz zlecić realizację inwestycji profesjonalnej firmie studniarskiej, to przed rozliczeniem się z wykonawcą koniecznie wypytaj go o podstawowe informacje na temat ujęcia:
Wszystkie te informacje posłużą do prawidłowego dobrania pompy do Twojej studni. Na pewno zapyta o nie ekspert Hydros, gdy zdecydujesz się skorzystać z naszego bezpłatnego doradztwa.
Jeśli masz już studnię wierconą, a jej wykonawca nie odbiera telefonu (lub minęło trochę czasu i ma prawo nie pamiętać szczegółów zlecenia), to możesz sprawdzić głębokość ujęcia we własnym zakresie. Spokojnie sobie z tym poradzisz.
Oto gotowa instrukcja krok po kroku:
Krok 1: otwórz głowicę studzienną lub zdejmij dekiel, aby zyskać swobodny dostęp do źródła.
Krok 2: przygotuj jakiś odważnik – może to być np. klucz ze stali nierdzewnej, śrubokręt, cokolwiek, co waży około 1 kilograma.
Krok 3: przymocuj odważnik do długiej żyłki wędkarskiej, grubszego sznurka, linki do prania etc.
Krok 4: umieść odważnik w otworze rewizyjnym studni i zacznij go powoli opuszczać.
Krok 5: opuszczaj odważnik, aż poczujesz uderzenie o dno.
Teraz pozostaje już tylko wyjąć odważnik i sprawdzić, w którym miejscu linka/żyłka jest mokra. Za jednym zamachem poznasz i całkowitą głębokość studni, i głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody (statyczne).
Mając tę wiedzę, a także znając przybliżoną wydajność studni (co można zmierzyć prostą metodą na wiadro – po prostu odmierzamy, ile litrów wody wypompuje pożyczona czy tymczasowa pompa w ciągu minuty pracy), możesz już zgłosić się do ekspertów Hydros, którzy wskażą Ci najlepsze modele pomp głębinowych dostępne na Twoją kieszeń.
Nieprzypadkowo każdy ekspert z zakresu doboru pomp standardowo pyta o głębokość ujęcia, a przede wszystkim o głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody. Chodzi o to, aby poprawnie dopasować pompę do studni pod względem nie tylko jej parametrów hydraulicznych (zwłaszcza wydajności), ale też wymiarów.
Wyjaśnimy to na hipotetycznym przykładzie:
Wyobraźmy sobie, że odległość pomiędzy dnem studni a lustrem wody wynosi około 150 centymetrów. W takiej sytuacji nie możemy umieścić w studni pompy głębinowej o wysokości około 100 centymetrów, ponieważ istnieje bardzo wysokie ryzyko, że w trakcie poboru – zwłaszcza w okresie suszy hydrologicznej – lustro obniży się na tyle, że silnik pompy nie będzie całkowicie zanurzony w wodzie i dojdzie do zjawiska tzw. suchobiegu (to najczęstsza przyczyna awarii silnika pompy głębinowej).
Dodatkowo pojawiłby się tutaj problem z prawidłowym montażem pompy, która musi być zawieszona minimum 30-40 centymetrów od dna odwiertu, by zapobiec zaciąganiu drobinek piasku.
Ponadto głębokość studni może determinować wybór rodzaju pompy. Jeśli masz bardzo płytką studnię, w której lustro statyczne znajduje się na głębokości np. 4 metrów, a do tego planujesz używać wody wyłącznie do podlewania ogródka, to być może optymalnym rozwiązaniem będzie tutaj nie pompa głębinowa, a dobra pompa hydroforowa (samozasysająca).
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.