Data wpisu: 20.04.2024

Pompy hydroforowe dwustopniowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Pompy hydroforowe to duża rodzina urządzeń przeznaczonych do pompowania wody, która obejmuje zarówno modele dla domu, rolnictwa, jak i do użytku profesjonalnego. Szczególną kategorię tworzą pompy hydroforowe dwustopniowe, które z uwagi na specyficzną konstrukcję hydrauliczną doskonale sprawdzają się do podnoszenia ciśnienia w instalacji wodociągowej. Pompom hydroforowym dwustopniowym bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym jest pompa hydroforowa dwustopniowa?

Pompy hydroforowe dwustopniowe tworzą osobną podgrupę urządzeń samozasysających, przeznaczonych do specyficznych zastosowań, tak w środowisku domowym, jak i profesjonalnym.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to właściwie oznacza, że pompa jest „dwustopniowa”. Chodzi oczywiście o jej układ hydrauliczny, w którym zastosowano konstrukcję z dwoma wirnikami, potocznie nazywanymi stopniami. Takie rozwiązanie ma na celu znaczące podniesienie ciśnienia wody bez konieczności np. zwiększania mocy silnika pompy.

Najważniejsze cechy pomp hydroforowych dwustopniowych

Na pierwszy rzut oka pompy dwustopniowe nie różnią się niczym od standardowych pomp hydroforowych. Ich wygląd zewnętrzny jest bardzo zbliżony, natomiast mamy tutaj do czynienia z odmienną konstrukcją hydrauliczną.

Kluczową cechą wyróżniającą pompę dwustopniową jest układ z dwoma wirnikami. Każdy stopień, przez który przepływa woda, powoduje podniesienie wysokości słupa wody, co z kolei przekłada się na wyraźnie większe ciśnienie zarówno na wypływie ze źródła, jak i na końcowym odcinku instalacji, np. w baterii łazienkowej na wyższej kondygnacji budynku.

Pompy hydroforowe dwustopniowe charakteryzuje wysoka efektywność energetyczna. Oznacza to, że zachowując relatywnie niską moc silnika (i tym samym niskie zużycie energii), są w stanie zapewnić parametr ciśnienia wody wcześniej osiągalny wyłącznie dla znacznie mocniejszych urządzeń. Dzięki temu takie pompy świetnie sprawdzają się w małych instalacjach wodociągowych, gdzie np. nie ma możliwości zapewnienia zasilania trójfazowego.

Dodajmy, że pompy hydroforowe dwustopniowe są uniwersalnymi urządzeniami, które z powodzeniem można stosować w najróżniejszych systemach i instalacjach wodociągowych, w tym na potrzeby zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych, gospodarskich, firmowych, przemysłu czy np. myjni samochodowych.

Poznaj główne zalety pomp hydroforowych dwustopniowych

Pompy hydroforowe dwustopniowe cieszą się dużym uznaniem na rynku, uchodząc za urządzenia o niskiej awaryjności, za to o bardzo dobrej wydajności. Po stronie ich kluczowych zalet zapiszemy:

 • Ekonomiczną, wydajną pracę – pompy dwustopniowe umożliwiają uzyskanie znacznie wyższego ciśnienia wody przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii;
   
 • Solidność i trwałość  – dotyczy to oczywiście pomp hydroforowych dwustopniowych renomowanych producentów, których urządzenia swoim klientom rekomendują eksperci Hydros;
   
 • Wszechstronność – pompy te znajdują zastosowanie w różnorodnych systemach wodociągowych i dystrybucyjnych, gdzie wymagane jest utrzymanie wysokiego ciśnienia i znacznego uzysku wody.
   

Zastosowanie pomp hydroforowych dwustopniowych

Pompy dwustopniowe są urządzeniami stosunkowo uniwersalnymi, które wykorzystuje się zawsze wtedy, gdy konieczne jest podniesienie ciśnienia wody w instalacji czy to na cele bytowe, spożywcze, rolnicze czy przemysłowe.

Takie pompy znajdują zastosowanie m.in. w:

 • Domowych instalacjach wodociągowych;
 • Instalacjach przemysłowych, takich jak linie produkcyjne, systemy zasilania maszyn czy systemy chłodzenia;
 • Sektorze rolniczym;
 • Systemach irygacyjnych;
 • Instalacjach nawadniających;
 • Myjniach samochodowych;
 • Dużych obiektach komercyjnych, w tym w hotelach, kompleksach basenowych, centrach SPA etc.;
 •  Budynkach wielorodzinnych (w których może występować problem niedostatecznego ciśnienia wody na wyższych kondygnacjach).

Jaką pompę hydroforową dwustopniową wybrać?

Pod uwagę należy tutaj wziąć przede wszystkim oczekiwane ciśnienie wody oraz wymaganą wydajność instalacji, oczywiście nie zapominając o wydajności samego źródła, które może stanowić „wąskie gardło” całego systemu dystrybucji wody.

W doborze odpowiedniej pompy hydroforowej dwustopniowej zupełnie bezpłatnie pomogą Ci eksperci Hydros. Niezmiennie rekomendujemy naszym klientom urządzenia firm Hydro-Vacuum (np. modele SKA 3.02, SKB 4.02, SKA 4.02, SKA 5.02, SKA 6.02, SKA 7.02 i SKA 8.02) oraz Wimest (np. SKSb dwustopniowa).

Już teraz zapoznaj się z całą ofertą pomp hydroforowych dwustopniowych dostępnych w naszym sklepie internetowym.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry