Data wpisu: 11.10.2022

Słabe ciśnienie wody w domu

Jak co dzień bierzesz prysznic, ale zauważasz, że pomimo maksymalnego odkręcenia baterii ze słuchawki ledwo ciurka woda? Napełnienie wanny wodą trwa wieczność, a ręczne zmywanie naczyń to w Twoim domu prawdziwy test cierpliwości? Spokojnie, wiele osób ma te same problemy. Wynikają one ze zbyt niskiego ciśnienia wody w domu. Szczególnie często narzekają na to właściciele domów jednorodzinnych na nowych osiedlach wiejskich oraz zasilanych wodą z własnego ujęcia (studni).

Pewne jest, że słabego ciśnienia wody w domu nie należy lekceważyć. Od razu po zauważeniu tego objawu warto poszukać przyczyny problemu. Od czego zacząć? Sprawdź nasze wskazówki.

Nieszczelna instalacja

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba sprawdzić, jest szczelność instalacji wodnej. Słabe ciśnienie wody w domu może być spowodowane przeciekiem np. w szafce rozdzielaczy czy na głównym zaworze doprowadzającym wodę do budynku. Jeśli zauważysz przeciek, to spróbuj go usunąć samodzielnie lub zamów usługę hydraulika.

Zabrudzony filtr wody

Jeśli w Twoim domu znajduje się filtr wstępny do wody, na przykład siatkowy czy piankowy, to koniecznie go skontroluj. Być może filtr wymaga już wymiany lub mechanicznego czyszczenia. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w domach zasilanych wodą ze studni, gdzie filtr stosuje się w celu ochrony głowicy stacji uzdatniania (odżelaziacza, zmiękczacza).

Perlatory

Prozaiczną przyczyną niskiego ciśnienia wody w instalacji mogą być zabrudzone i zakamienione perlatory. Jest to dobry trop w sytuacji, gdy słabe ciśnienie obserwujemy tylko w niektórych punktach, na przykład w baterii umywalkowej czy kuchennej. Odkręć perlatory, przeczyść sitka i sprawdź, czy sytuacja się poprawiła.

Zdławiony przepływ

Choć może się to wydawać zabawne, to w naprawdę wielu przypadkach niskie ciśnienie wody nie ma związku z awarią, ale z przykręceniem zaworków na podejściu do baterii, rozdzielaczach czy nawet zaworu głównego wody. Najczęściej jest to efekt „zabawy” dzieci. Warto więc profilaktycznie sprawdzić, czy na pewno wszystkie zawory w domu są odkręcone.

Niedrożna instalacja

Bardzo częstą przyczyną słabego ciśnienia wody w domu jest zanieczyszczenie instalacji wewnętrznej. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli do niedawna wszystko było w porządku, a nie rozpoczął się też sezon podlewania ogródków.

Niedrożne rury to zwykle skutek zakamienienia instalacji. Twarda woda z czasem powoduje tworzenie się osadów wapiennych i tym samym zwężenie średnicy rur. Właśnie dlatego właściciele domów zasilanych wodą o znacznej twardości (informację na temat jakości wody znajdziesz na stronie lokalnego zakładu wodociągowego) powinni zainwestować w centralny zmiękczacz, który zagwarantuje ochronę instalacji oraz podłączonych do niej urządzeń – pralki, zmywarki, suszarki elektrycznej, kotła grzewczego etc.

Szeroką ofertę zmiękczaczy wody znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zapytaj doradcę Hydros o polecane modele, które sprawdzą się w Twoim domu.

Niskie ciśnienie w hydroforze

To jedna z najczęstszych przyczyn słabego ciśnienia wody w domach zasilanych ze studni. Warto co jakiś czas skontrolować ciśnienie w hydroforze – w przypadku hydroforu ocynkowanego raz w miesiącu, a hydroforu przeponowego raz na kwartał.

O tym, że źródłem problemu może być hydrofor, świadczy nie tyle niskie ciśnienie wody w instalacji, co jego gwałtowne skoki – na przykład woda ledwo wypływa ze słuchawki prysznicowej, po czym nagle następuje jej silny wyrzut (uruchomienie się pompy w studni). W takiej sytuacji zaczynamy od sprawdzenia ciśnienia w hydroforze i w razie potrzeby je uzupełniamy.

Trzeba się również liczyć z tym, że w hydroforze przeponowym brak ciśnienia jest spowodowany przebiciem membrany, którą trzeba będzie wymienić. Na naszym blogu znajdziesz poradnik, w którym opisujemy, jak to zrobić krok po kroku.

Słabe ciśnienie wody w domu to poważny problem

I nie mamy tutaj na myśli wyłącznie pogorszenia komfortu korzystania z wody. Przede wszystkim słabe ciśnienie ma negatywny wpływ na działanie niektórych urządzeń domowych, jak pralka czy zmywarka, mogąc doprowadzić do przyspieszonego zużycia się pompy. Z kolei w domach wyposażonych w centralny zmiękczacz czy odżelaziacz wody, niskie ciśnienie będzie zaburzać proces regeneracji złoża, co prędzej czy później skończy się awarią.

Nic nie pomogło? Źródłem problemu może być instalacja wodociągowa

Jeśli woda do Twojego domu jest dostarczana wodociągiem gminnym czy miejskim, a wykluczyłeś wszystkie opisane wcześniej możliwe przyczyny niskiego ciśnienia w instalacji, to zostało już tylko podejrzenie awarii w samej sieci. Koniecznie zgłoś ten problem w zakładzie odpowiedzialnym za dystrybucję wody do mieszkańców.

Może się niestety okazać, że niskie ciśnienie jest spowodowane niedostateczną średnicą rury wodociągowej, co często zdarza się na końcowych odcinkach sieci (ostatnie domy na ulicy, osiedlu etc.). W takiej sytuacji pozostaje albo poczekać na modernizację wodociągu, albo zainwestować we własną pompę pionową, nazywaną również pompą wielostopniową, która służy właśnie do podnoszenia ciśnienia wody w instalacji.

Bezpłatną pomoc w doborze pompy pionowej gwarantują Ci eksperci Hydros. Oczywiście wcześniej upewnij się, że przyczyną słabego ciśnienia wody w domu nie jest coś bardziej prozaicznego.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry