Data wpisu: 06.10.2023

Wąskie pompy głębinowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Pompy głębinowe są najchętniej wybieranymi urządzeniami do czerpania wody z własnego źródła. Obecnie większość takich ujęć stanowią studnie wiercone, w których idealnie sprawdzają się pompy o zwartej konstrukcji, z silnikiem i hydrauliką zamkniętymi we wspólnej obudowie. W Hydros zauważamy rosnące zainteresowanie wąskimi pompami wśród naszych klientów, dlatego postanowiliśmy omówić kilka podstawowych faktów związanych z tymi urządzeniami. Sprawdź, co warto wiedzieć o wąskich pompach głębinowych.

Wąskie, czyli właściwie jakie?

Do kategorii wąskich pomp głębinowych zaliczymy wszystkie modele w rozmiarach 3” i 3,5”. Na rynku są dostępne jeszcze węższe urządzenia, natomiast stanowią one margines oferty producentów i są rzadko wybierane przez klientów, dlatego nie będziemy się na nich skupiać.

Warto wiedzieć, że pompy 3-calowe mają średnicę około 74 mm, natomiast pompy 3,5-calowe około 90 mm (różnice mogą wynosić do kilku milimetrów w zależności od producenta i konstrukcji obudowy). Tak niewielkie średnice sprawiają, że wąskie pompy głębinowe doskonale sprawdzają się w popularnych studniach wierconych do użytku domowego, przede wszystkim do podlewania ogrodu, napełniania basenu, mycia samochodów, drobnych prac gospodarskich etc.

Skąd rosnąca popularność wąskich pomp głębinowych?

Przyczyna jest prozaiczna: chodzi o to, że w Polsce wykonuje się coraz więcej studni wierconych o średnicy do 100 mm, w których można stosować wyłącznie wąskie pompy głębinowe. Choć w Hydros zawsze zalecamy naszym klientom, aby zdecydowali się na studnię o średnicy minimum 125, a optimum 160 mm (co daje znacznie większe pole manewru przy doborze pompy), to wiemy, że ostateczna decyzja i tak jest uzależniona od finansów.

Wykonanie węższej studni jest po prostu tańsze, również biorąc pod uwagę fakt, iż wiele ekip studniarskich nawet nie proponuje swoim klientom odwiertu o większej średnicy.

W momencie, gdy kontaktuje się z nami osoba zainteresowana zakupem pompy głębinowej, która informuje, że jej studnia ma średnicę np. 100 mm, nie możemy zaproponować niczego poza modelami z gamy pomp 3- i 3,5-calowych.

Najważniejsze zalety pomp głębinowych o niewielkiej średnicy

  • Zmieszczą się w zdecydowanej większości i w każdej świeżo wykonanej studni wierconej;
  • Można je zastosować również w odwiertach o większej średnicy;
  • Bardzo duży wybór modeli (jest to najpopularniejsza i najliczniej reprezentowana kategoria pomp głębinowych do użytku domowego);
  • Bardzo łatwy montaż w studni (niska masa własna pompy, bezproblemowe umieszczenie jej w odwiercie);
  • Szeroki wybór armatury hydraulicznej, w tym zaworów zwrotnych, złączek itp.;

Czy wąskie pompy głębinowe mogą oferować dużą wydajność?

Jak najbardziej. Sam fakt, że pompa jest zamknięta w wąskiej obudowie, nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z urządzeniem o niskiej wydajności. Od ręki można znaleźć szereg markowych wąskich pomp głębinowych, które oferują znakomite parametry robocze, wystarczające nie tylko na potrzeby gospodarstw domowych, ale też przedsiębiorstw czy gospodarstw rolnych.

Polecane modele wąskich pomp głębinowych to m.in.:

  • Omnigena 3T32 – pompa o mocy 0,75 kW i średnicy ok. 74 mm, która wylewa do 52 litrów wody na minutę i oferuje wysokość podnoszenia do 100 metrów;
  • Omnigena 2B40 – to wyjątkowo wąska pompa głębinowa o średnicy zaledwie 50 mm, która może wylać do 35 litrów wody na minutę i zapewnić wysokość podnoszenia do 58 metrów;
  • Hydro-Vacuum GTB 3.24 – polska pompa głębinowa o średnicy 74 mm, napędzana silnikiem o mocy 1,1 kW, wylewająca do 90 litrów wody na minutę i zapewniająca wysokość podnoszenia do 92 metrów;
  • Pompa Pedrollo 3SRm 2-21 – pompa renomowanego włoskiego producenta o średnicy 74 mm, odporna na zapiaszczenie, wylewająca do 45 litrów wody na minutę i podnosząca słup wody na wysokość do 87 metrów;

Te i wiele innych modeli wąskich pomp głębinowych znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego. Jeśli nie wiesz, jaka pompa najlepiej sprawdzi się w Twojej studni, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu i skorzystania z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry