Prywatne studnie, zwłaszcza głębinowe, to dziś jedna z podstawowych inwestycji podejmowanych przez właścicieli domów z ogrodem. Celem jest oczywiście obniżenie kosztów podlewania trawnika i innych roślin. Nie zapominajmy jednak, że od lat studnie są masowo wykorzystywane przede wszystkim na potrzeby produkcji żywności. W zasadzie każdy właściciel gospodarstwa rolnego, który posiada pola uprawne, rozważa zainwestowanie we własną studnię. Dlaczego warto przejść od planów do czynów? Najważniejsze argumenty omawiamy w naszym artykule.
Podstawowym powodem, dla którego warto mieć własną studnię w gospodarstwie rolnym, jest zapewnienie sobie nieograniczonego dostępu do wody, za której pobór nie trzeba płacić. Jedynym kosztem ponoszonym przez gospodarza jest energia elektryczna do zasilania pompy głębinowej. Sama woda jest natomiast w pełni darmowa, dzięki czemu nie trzeba się ograniczać w nawadnianiu pola uprawnego.
To właśnie wysokie koszty zakupu wody wodociągowej powstrzymują wielu przedsiębiorców rolnych przed inwestycjami w rodzaju zbudowania automatycznego systemu nawadniania pól. Tymczasem wystarczy zacząć od wywiercenia odpowiednio wydajnej studni, aby rozwiązać ten problem praktycznie od ręki.
Nawadnianie roślin, szczególnie w okresie wschodów, gdy formuje się system korzeniowy, ma kluczowy wpływ na późniejsze plonowanie. W Polsce od wielu lat (w niektórych regionach od 40) mamy stan permanentnej suszy rolniczej, która rokrocznie daje się we znaki gospodarzom.
Niska wilgotność gleby nie tylko zmniejsza plony, ale też pogarsza ich jakość. Wiedząc o tym warto podjąć inwestycję w obszarze wykonania własnego źródła wody i wykorzystywania go do nawadniania upraw, co będzie mieć pozytywny wpływ na opłacalność produkcji rolnej.
Studnię głębinową (czy też kopaną) można wykorzystywać wedle własnego uznania. Stąd też taką inwestycję rekomendujemy nie tylko rolnikom uprawiającym pola, ale też producentom trzody chlewnej, przetwórcom żywności, właścicielom sadów itd.
Woda z własnej studni jest nieograniczona i można jej używać np. do pojenia zwierząt, prac gospodarskich, mycia maszyn, prowadzenia robót budowlanych i wielu innych czynności.
Choć wykonanie własnej studni generuje koszty na starcie (zwłaszcza w przypadku głębokich ujęć i zakupu markowej pompy głębinowej o dużej wydajności), to jednak nie muszą one znacząco odbiegać od wydatków, z jakimi wiąże się np. systemowe gromadzenie wody opadowej – czy to w stawie, dużym oczku wodnym czy tym bardziej w zbiornikach podziemnych.
W dodatku woda z własnej studni jest dostępna przez cały czas, a nie tylko okresowo po opadach deszczu.
Prywatna studnia głębinowa to punkt wyjścia do zbudowania pełnoprawnego, kompletnego systemu nawadniania, który będzie działać automatycznie. Jest to ogromna zaleta z punktu widzenia właściciela pola uprawnego, który zaoszczędzi czas na ręcznym uruchamianiu deszczowni.
Dodatkowo automatyzacja pozwala zwiększyć efektywność nawadniania pola poprzez zrezygnowanie z podlewania w ciągu dnia (gdy większość wody odparuje przed dotarciem do korzeni roślin). Nawadnianie wieczorem czy nad ranem jest ekologiczne, ekonomiczne, a przede wszystkim skuteczne.
Wykonanie własnej studni na cele rolnicze to jedna z najważniejszych inwestycji w zwiększenie konkurencyjności własnego gospodarstwa. Jeśli jesteś zainteresowany kompleksową realizacją takiego zadania, to zapoznaj się z naszą ofertą wiercenia studni.
Hydros zapewnia również fachowy dobór wszystkich elementów instalacji studziennej, włącznie z odpowiednią pompą, która zagwarantuje wymagane dostawy wody do zasilania np. deszczowni. Oferujemy przy tym usługę profesjonalnego montażu oraz uruchomienia studni wraz z systemem nawadniania pola uprawnego. Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.