Data wpisu: 21.09.2022

Wydajna pompa do brudnej wody (pompa zatapialna) – jaką wybrać i do czego właściwie Ci się przyda?

Pompy do brudnej wody to pompy zatapialne, które konstrukcyjnie są przystosowane do tłoczenia silnie zanieczyszczonej wody, zawierającej m.in. piasek, niewielkie odpady roślinne czy zamulonej. Nie należy ich natomiast mylić z pompami do szamba i gnojowicy, w których dodatkowo znajduje się rozdrabniacz pozwalający na zasysanie elementów stałych i grubszych zanieczyszczeń. Wydajna pompa do brudnej wody to bardzo przydatne urządzenie. Dowiedz się, do czego możesz wykorzystać taką pompę, a także sprawdź, czym się kierować przy jej wyborze.

Jak ocenić wydajność pompy do brudnej wody?

Pompy do brudnej wody to szeroka kategoria obejmująca modele zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Podstawowym kryterium wyboru pompy, która ma zagwarantować błyskawiczne tłoczenie zanieczyszczonej wody, jest oczywiście wydajność.

Do wydajnych pomp zatapialnych możemy zaliczyć wszystkie modele, które oferują wydajność na poziomie około i powyżej 200 litrów na minutę. W ofertach czołowych producentów bez problemu znajdziemy jednak także pompy o wydajności kilku tysięcy litrów na minutę – są one przeznaczone do pracy w instalacjach profesjonalnych (np. do zasilania deszczowni rolniczych) oraz wykorzystywane m.in. przez służby ratunkowe (straż pożarną).

Drugim ważnym parametrem wpływającym na wydajność i zakres zastosowania pompy zatapialnej do brudnej wody jest wysokość podnoszenia. Najlepsze modele mogą wzbić słup wody na wysokość nawet 20 i więcej metrów, co już predysponuje je do użytku w np. instalacjach nawadniających.

Dobre parametry robocze to nie wszystko

Wydajna pompa do brudnej wody musi się charakteryzować bardzo wysoką jakością wykonania. Dzięki temu jej świetne parametry robocze nie będą dostępne tylko „na papierze”, ale również w realnych warunkach użytkowych.

Należy zatem sprawdzić, z czego właściwie jest zbudowana dana pompa, ze szczególnym uwzględnieniem obudowy oraz kluczowych elementów hydrauliki. Najlepsze pompy zatapialne renomowanych producentów posiadają podwójne uszczelnienie mechaniczne, obudowę z żeliwa (w tym z powłoką epoksydową, jak w przypadku pomp Pedrollo), a także wirniki VORTEX i wał pompy ze stali nierdzewnej. Tak wysoka jakość użytych materiałów gwarantuje maksymalną odporność na pracę w skrajnie niesprzyjających warunkach środowiskowych.

Wydajne pompy do brudnej wody – polecane modele

Eksperci Hydros niezmiennie rekomendują pompy włoskiego producenta Pedrollo. Jeśli oczekujesz od pompy zatapialnej nie tylko znakomitej wydajności, ale także trwałości i bezawaryjności, to koniecznie zainteresuj się pompami z serii:

 • Pedrollo VX i VXm – dostępne są pompy z silnikami jedno- i trójfazowymi. Pompy są objęte 3-letnią gwarancją, wyróżniając się znakomitymi parametrami roboczymi. Na przykład model VXm 8/35 oferuje wydajność do 350 litrów na minutę i wysokość podnoszenia do 8 metrów.
   
 • Pedrollo BC i BCm – tutaj także znajdziemy pompy jedno- i trójfazowe. Jednym z najpopularniejszych modeli w naszej ofercie jest Pedrollo BCm 10/50, o wydajności do 600 litrów na minutę i wysokości podnoszenia do 12 metrów.
   
 • Pedrollo RX i RXm – pompy z tej serii wyróżniają się najwyższą jakością wykonania, m.in. są wyposażone w wirniki VORTEX. Sprawdź np. model Pedrollo RXm 2/20 o wydajności do 195 litrów na minutę i wysokości podnoszenia do 8 metrów.
   

Do czego przyda Ci się pompa do brudnej wody?

Pompa do brudnej wody sprawdzi się zawsze wtedy, gdy z jakiegoś powodu musimy lub chcemy odpompować wodę zawierającą pewne niewielkie zanieczyszczenia – przede wszystkim piasek i osady roślinne. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zastosowań takiej pompy:

 • osuszanie wykopów,
 • osuszanie fundamentów,
 • wypompowywanie wody po powodzi, zalaniu,
 • osuszanie piwnic, studzienek,
 • pozyskiwanie wody do podlewania ze stawów, jezior, rzek,
 • zasilanie placu budowy wodą z prowizorycznego ujęcia,
 • wypompowywanie wody deszczowej z podziemnego zbiornika,
 • osuszanie oczka wodnego, stawu,
 • usuwanie wody z zalanej działki, drogi gruntowej.

Jak widać pompy do brudnej wody są niezwykle przydatnymi urządzeniami, które szczególnie dobrze sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych, w tym rolniczych. Jeśli potrzebujesz wydajnej pompy do brudnej wody, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry