Temat, mogłoby się wydawać, trywialny, a jednak z naszego doświadczenia wynika, że nawet tak z pozoru prosta czynność może nastręczyć nie lada problemów. Znamy dziesiątki przypadków awarii prawie nowych, markowych pomp głębinowych, które były rezultatem popełnienia oczywistych błędów instalacyjnych. Wciąż wielu inwestorów, a nawet (o zgrozo) fachowców, przerasta kwestia zawieszenia pompy na poprawnej wysokości w odwiercie studziennym. Tymczasem obowiązują tutaj stosunkowo proste zasady, których wystarczy się trzymać.
Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy, na jakiej głębokości zanurzyć pompę głębinową.
Większość pomp głębinowych jest przystosowana do montażu w pozycji pionowej, w przygotowanym odwiercie o odpowiedniej średnicy. Dopuszczalne jest, aby pompa pracowała w pewnym odchyleniu od pionu, natomiast nie większym niż 90 stopni.
Krytyczną zasadą jest pilnowanie, aby pompa po podwieszeniu w studni nie dotykała dna odwiertu. Montaż przy samym dnie w zasadzie gwarantuje problemy i przyspieszone zużycie pompy, co będzie spowodowane zasysaniem drobnych zanieczyszczeń, w tym piasku.
Kolejną istotną kwestią jest dopilnowanie, aby pompa nie mogła opaść na dno. Obowiązkowo stosujemy stalową linkę podwieszającą, wykonaną ze stali nierdzewnej, której jeden koniec mocujemy do obudowy pompy, a drugi najlepiej do kotwy osadzonej w betonowym podłożu.
Ważne!
Pompa absolutnie nie może być przytrzymywana tylko przez kabel zasilający i przyłącze wodociągowe (rurę tłoczną). Grozi to upadkiem urządzenia na dno studni i jego bezpowrotną utratą.
Wracając jeszcze do kabla zasilającego. Pamiętajmy, aby przymocować go do rury tłocznej, na przykład przy pomocy popularnej trytytki. Dzięki temu kabel nie będzie się plątać i zawadzać o ściany studni, co w przypadku odwiertu o niewielkiej średnicy (i montażu pompy w rozmiarze „na styk”) mogłoby nawet skutkować zaklinowaniem się pompy przy próbie jej opuszczania lub wyjmowania.
Przejdźmy teraz do kluczowego zagadnienia, czyli głębokości, na jakiej można zanurzyć pompę głębinową. Tutaj obowiązuje łatwa do zapamiętania i dość uniwersalna zasada: minimalna odległość dolnej części pompy od dna studni powinna wynosić przynajmniej 25-30 centymetrów. Swoje zalecenia w tym zakresie może mieć również producent pompy, dlatego naprawdę warto poświęcić kilka chwil na lekturę dołączonej instrukcji.
Być może zastanawiasz się: dlaczego akurat 25-30 centymetrów, a nie np. 15 czy 50? Jest to wartość umowna, która – tak wynika z doświadczenia instalatorów i serwisantów pomp – rzeczywiście minimalizuje ryzyko zasysania zanieczyszczeń stałych z dna studni. Jednocześnie pozwala to na montaż urządzenia również w stosunkowo płytkich studniach, z zachowaniem warunku pełnego zanurzenia pompy.
Chodzi tutaj o to, że w Polsce jest naprawdę wiele płytkich studni głębinowych, których realna głębokość nie przekracza 8-9 metrów. Lustro wody w takiej studni, szczególnie w okresie suszy, może utrzymywać się na poziomie np. 4 metrów. Jeśli więc mamy pompę, której wysokość wynosi np. 1,5 metra, to musimy bardzo uważać, aby z jednej strony zachować minimalną odległość od dna, a z drugiej dopilnować, by pompa była całkowicie zanurzona, również, a wręcz przede wszystkim w trakcie pracy.
Tutaj wprowadzamy kolejne ważne pojęcia: lustro dynamiczne i lustro statyczne wody. Lustro dynamiczne informuje nas o tym, jak bardzo poziom wody w studni obniża się podczas poboru. Jest to wartość referencyjna, którą trzeba uwzględnić podczas zawieszania pompy głębinowej, aby uniknąć ryzyka tzw. suchobiegu.
Zaleca się montaż pompy głębinowej w taki sposób, aby podczas nieprzerwanego pompowania poziom lustra wody nie spadał poniżej 2 metrów nad króćcem tłocznym pompy. Dodatkowo warto zastosować zabezpieczenie przed suchobiegiem, które chroni pompę przed pracą na sucho i tym samym przed poważną awarią – jest to bardzo ważne w przypadku wspomnianych płytkich ujęć przydomowych.
Jak widać kwestia tego, na jakiej głębokości zanurzyć pompę głębinową, nie jest uznaniowa i należy tutaj stosować się do podstawowych zasad omówionych w naszym artykule.
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać instalację pompową, to zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej usługi instalacyjnej Hydros – gwarantujemy poprawny montaż, w tym pompy, wraz z pełnym uruchomieniem instalacji i przeszkoleniem z jej obsługi, a wcześniej także z doborem odpowiednich komponentów.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.