Data wpisu: 10.05.2024

Niskie ciśnienie wody w domu? Sprawdź, co można na to poradzić

Jeśli w Twoim domu nie ma mowy, aby w tym samym czasie jedna osoba mogła komfortowo umyć naczynia w zlewie, a druga wziąć prysznic, napełnianie wanny trwa wieczność, a co gorsza powtarzają się problemy z pracą urządzeń zgłaszających błąd zbyt niskiego ciśnienia wody, to nie możesz dłużej akceptować takiej sytuacji.

Niskie ciśnienie wody w domu drastycznie pogarsza komfort mieszkańców i zaburza pracę różnych sprzętów. Na szczęście można coś na to poradzić, a co, to już wyjaśniamy w naszym artykule.

Przyczyny niskiego ciśnienia wody w domu

Jeśli problem niskiego ciśnienia pojawił się nagle i wcześniej nie występował, to pierwsza myśl sugeruje awarię. Tutaj istotne jest to, czy dom jest zasilany wodą z sieci czy z własnego ujęcia – w tym drugim przypadku należy skontrolować stan hydroforu (być może konieczne jest uzupełnienie ciśnienia) oraz samej pompy.

Jeśli natomiast dom w wodę zaopatruje zakład wodociągowy, to na dobry początek radzimy sprawdzić, czy np. nie doszło do zanieczyszczenia filtra wstępnego tuż za zaworem głównym, ewentualnie czy ktoś, np. dziecko, nie przestawił reduktora ciśnienia na zbyt niską wartość.

Czarnym scenariuszem jest awaria w instalacji hydraulicznej, np. nieszczelność na przyłączu wodociągowym czy odcinku wewnętrznym. Można to wstępnie sprawdzić poprzez wyłączenie wszelkich odbiorników wody i skontrolowanie wodomierza – jeśli ten nadal nalicza zużycie wody, to prawdopodobnie gdzieś jest przeciek. Ustalenie jego źródła należy powierzyć fachowcowi, najlepiej dysponującemu kamerą termowizyjną.

Gdy przyczyna leży po stronie dostawcy wody

Oczywiście niskie ciśnienie wody może być zupełnie niezwiązane ze stanem instalacji wewnętrznej. Częściej winny jest dostawca, czyli zakład wodociągowy, który z różnych powodów nie może zapewnić odbiorcom wymaganego ciśnienia.

Porada eksperta Hydros:

Przyjmuje się, że minimalne komfortowe ciśnienie wody w domu powinno wynosić 2 bary, a maksymalne 6 barów. Optimum to 3,5-4 bary.

Jeśli sieć wodociągowa jest bardzo rozbudowana i zasilana z tylko jednego źródła, w dodatku z przestarzałej stacji pompowej i stacji uzdatniania, to w domach na końcowych odcinkach sieci zawsze będzie występować problem zbyt niskiego ciśnienia.

Będzie to szczególnie dokuczliwe w okresie letnim, kiedy to rusza masowe podlewanie trawników, co drastycznie zwiększa pobór wody i obciąża sieć, która nie jest w stanie zapewnić wymaganego ciśnienia wszystkim odbiorcom.

Chcąc uniezależnić się od zakładu wodociągowego w tym zakresie i samodzielnie rozwiązać problem zbyt niskiego ciśnienia wody, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, któremu bliżej przyglądamy się w dalszej części tego artykułu.

Pompa do podnoszenia ciśnienia wody

Pompa do podnoszenia ciśnienia to zdecydowanie najlepsze i najtrwalsze rozwiązanie problemu zbyt niskiego ciśnienia w instalacji wewnętrznej. Mając pewność, że wina leży po stronie zakładu wodociągowego, który jednak nie planuje żadnych inwestycji zwiększających komfort odbiorców, warto zainwestować we własną pompę wielostopniową, która zagwarantuje oczekiwane ciśnienie niezależnie od pory roku, pory dnia czy aktualnego poboru wody z sieci.

Jest to rozwiązanie mało inwazyjne, stosunkowo niedrogie i polecane również właścicielom starszych budynków, w których modernizacja leciwej instalacji wodnej byłaby bardzo problematyczna (wymagając gruntownego remontu).

Porada eksperta Hydros:

W przypadku większych budynków mieszkalnych, w szczególności wielorodzinnych oraz wielokondygnacyjnych budynków firmowych, hoteli, lokali usługowych i handlowych etc., docelowym rozwiązaniem problemu zbyt niskiego ciśnienia wody może być zastosowanie zestawu pompowego.

Sprawdź pompy do podnoszenia ciśnienia w sklep-hydros.pl

Dobór pompy do podnoszenia ciśnienia

Samodzielny zakup pompy do podnoszenia ciśnienia przez osobę, która nie ma wiedzy z zakresu instalacji pompowych, może się skończyć poniesieniem niepotrzebnych wydatków lub nabyciem urządzenia, które po prostu nie spełni oczekiwań.

Aby uniknąć takiego scenariusza, warto skorzystać z zupełnie bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros. Skontaktuj się z nami, opisz swój problem z niskim ciśnieniem wody w domu, a my niezobowiązująco zaproponujemy Ci odpowiednią pompę do podnoszenia ciśnienia dostępną w Twoim budżecie.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry