Data wpisu: 15.12.2023

Czym jest presostat? Jak działa? Jaki wybrać? Podpowiadamy

Kompletując elementy instalacji pompowej do pobierania wody z własnej studni na pewno natkniesz się na pojęcie presostatu. Jest to bardzo ważna część, która de facto decyduje o zautomatyzowaniu pracy całej instalacji. Dzięki presostatowi możemy właściwie zapomnieć o obsłudze studni, ciesząc się stałym dostępem do własnej wody. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest presostat, jaka jest zasada działania tego urządzenia, a także podpowiadamy jaki presostat wybrać.

Co trzeba wiedzieć o presostacie?

Presostat, nazywany również wyłącznikiem ciśnieniowym, to kluczowy element instalacji hydroforowej. Jego zadaniem jest mierzenie różnicy ciśnień między ciśnieniem załączania oraz wyłączania pompy.

Presostat pełni dwojaką funkcję: czujnika ciśnień oraz sterownika pracy pompy głębinowej czy pompy hydroforowej. W momencie spadku ciśnienia do zadanej wartości załączania, presostat podaje energię elektryczną do silnika pompy, dzięki czemu rozpoczyna się tłoczenie wody do zbiornika hydroforowego. Po osiągnięciu zadanego ciśnienia następuje przerwanie obwodu i pompa natychmiast się wyłącza.

Porada eksperta Hydros:

Presostat to konieczny element instalacji hydroforowej. Można go zamontować jako urządzenie niezależne od zbiornika hydroforowego, natomiast wybierając zestaw hydroforowy presostat będzie już stanowić jego integralną część.

Warto również wspomnieć o tym, że presostaty są urządzeniami wykorzystywanymi nie tylko w instalacjach pompowych/hydroforowych. Spotyka się wyłączniki ciśnieniowe sterujące pracą na przykład wentylatorów, filtrów powietrza czy innych instalacji, których zasada działania bazuje na kontrolowaniu różnicy ciśnień.

Jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że planujemy wykonać instalację składającą się z osobnej pompy głębinowej oraz zbiornika hydroforowego, na przykład przeponowego. Pompa jest podłączona do zbiornika rurą tłoczną, którą dostarczana jest woda pompowana ze studni.

W takiej instalacji konieczne jest zastosowanie elementu sterującego pracą pompy na podstawie kontrolowania ciśnienia. W przeciwnym razie pompa przez cały czas tłoczyłaby wodę do zbiornika, co w pewnym momencie mogłoby doprowadzić do poważnej awarii – na przykład uszkodzenia złączki, rozerwania rury tłocznej czy usterki samej pompy.

Aby uniknąć takiego scenariusza, a przy tym nie skazywać nikogo na ręczne włączanie i wyłączanie pompy, stosujemy presostat. To on będzie sterować pracą urządzenia, pełniąc funkcję elementu pośredniego między pompą a instalacją elektryczną.

Po podłączeniu presostatu (i pompy do niego) wystarczy już tylko wprowadzić odpowiednie ustawienia ciśnienia załączania i wyłączania. W instalacjach domowych zwykle ustawia się zakres między 2 a 4 bary, co jest w zupełności wystarczające dla zachowania komfortowego ciśnienia wody w instalacji wewnętrznej, a przy tym eliminuje problem zbyt częstego uruchamiania się pompy.

Porada eksperta Hydros:

Różnicę między ciśnieniem załączania i wyłączania pompy ustala się w oparciu o parametry wydajnościowe studni i samej pompy, pojemność zbiornika hydroforowego oraz rozległość instalacji. Przykładowo: jeśli najdalej położny punkt poboru (chociażby zraszacz ogrodowy) znajduje się w odległości 50 metrów od źródła wody, to należy zwiększyć ciśnienie wyłączania.

Jaki presostat wybrać do swojej instalacji hydroforowej?

Wybór wyłącznika ciśnieniowego zawsze warto skonsultować z ekspertem, który przeanalizuje specyfikę danej instalacji, oczekiwania klienta i tym samym dopasuje optymalny presostat do konkretnej pompy oraz hydroforu.

Ogólny podział presostatów sprowadza się do urządzeń:

  • Elektromechanicznych – są to najpopularniejsze presostaty, wśród których warto wyróżnić niezawodne, sprawdzone urządzenia z serii LCA polskiego producenta Hydro-Vacuum;
  • Cyfrowych/elektronicznych – różnica w porównaniu z wyłącznikami elektromechanicznymi polega na tym, że poza sterowaniem pracą pompy takie presostaty mogą również chronić urządzenie przed przeciążeniem, suchobiegiem czy zbyt częstym załączaniem. Przykładem takiego wyłącznika jest model Switch-Matic 2;

Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twojej instalacji hydroforowej pracuje odpowiedni presostat, to już teraz skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Hydros.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry