Data wpisu: 24.02.2023

Jak podłączyć hydrofor przeponowy? Procedura krok po kroku

Hydrofor to centralny element instalacji wodnej zasilanej z przydomowej studni. Jego zadaniem jest magazynowanie wody w takich ilościach, jakich potrzebuje dane gospodarstwo (należy to oczywiście obliczyć – dla czteroosobowej rodziny takim przyzwoitym minimum jest zbiornik o pojemności 150-200 litrów). Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów hydroforów jest przeponowy, co wynika z faktu, iż może on pomieścić stosunkowo dużo wody przy zachowaniu niewielkich wymiarów.

Montaż hydroforu to końcowy etap budowy instalacji. Można go przeprowadzić we własnym zakresie, o ile masz wszystkie potrzebne elementy i odrobinę umiejętności hydraulicznych. Pomoże Ci w tym nasz poradnik. Dowiedz się, jak podłączyć hydrofor przeponowy krok po kroku.

Wybierz odpowiednie miejsce montażu

Zbiornik hydroforowy nie jest izolowany, co oznacza, że znajdująca się w nim woda zamarznie pod wpływem ujemnej temperatury. Aby temu zapobiec należy umieścić hydrofor w zamkniętym, nieprzemarzającym pomieszczeniu, na przykład w kotłowni, garażu, ewentualnie w obudowie studni z kręgów betonowych, która zostanie dobrze zabezpieczona przed mrozem i zalaniem.

Rada

Jeśli zbiornik hydroforowy ma zostać zamontowany w oddaleniu od studni, to pamiętaj o ułożeniu rury ssawnej poniżej strefy przemarzania gruntu – bezpieczna głębokość to między 1,60 a 1,80 metra, w zależności od regionu kraju.

Czas omówić procedurę podłączenia hydroforu przeponowego. Pomijamy tutaj etap uzbrojenia samej pompy i wprowadzenia jej do studni, ponieważ przedstawiliśmy to już w innym artykule na naszym blogu.

Krok 1 – montaż zaworu zwrotnego

Zawór zwrotny zwyczajowo montuje się za pompą głębinową – zapobiega on cofaniu się wody ze zbiornika do studni. Jednak dla bezpieczeństwa dobrze będzie zamontować taki zawór również zaraz za zbiornikiem przeponowym. Wówczas praktycznie eliminujemy ryzyko wystąpienia problemu cofania się wody nawet wtedy, gdy jeden z zaworów ulegnie awarii. Nie jest to duży koszt, dlatego na tym etapie warto postawić na dwa zawory zwrotne.

Krok 2 – podłączenie pompy do zbiornika

Hydrofor przeponowy ma króciec przyłączeniowy u dołu. Połączenie pompy i zbiornika odbywa się poprzez rurę ssawną i złączkę PE, dodatkowo z wykorzystaniem trójnika, który pozwoli wyprowadzić instalację wodną w kierunku domu (poprzez nypel z rury).

Krok 3 - zabezpieczenie przed pracą na sucho

Nie jest to obowiązkowy element instalacji wodnej zasilanej z przydomowej studni, natomiast bez wątpienia zastosowanie takiego zabezpieczenia może się kiedyś opłacić. Radzimy zamontować zabezpieczenie przed suchobiegiem zwłaszcza w sytuacji, gdy studnia jest płytka, a jej lustro wody gwałtownie się obniża w trakcie poboru.

Zabezpieczenie uchroni przed niekorzystnym zjawiskiem pracy pompy w niepełnym zanurzeniu, co drastycznie skraca jej żywotność i może doprowadzić do nagłej awarii urządzenia.

Krok 4 – zawór kulowy

Zastosowanie zaworu kulowego pozwoli odciąć zbiornik hydroforowy od instalacji wewnętrznej, co przyda się np. podczas uzupełniania ciśnienia (należy je sprawdzać co 2-3 miesiące i uzupełniać nawet raz na pół roku, w miarę potrzeby), płukania hydroforu czy w razie wystąpienia jakiejś awarii.

Krok 5 – montaż wyłącznika ciśnieniowego

Wyłącznik ciśnieniowy zautomatyzuje pracę całej instalacji pompowej. Po ustawieniu konkretnych wartości załączania i wyłączania, pompa będzie się uruchamiać w momencie, gdy ciśnienie w instalacji spadnie poniżej zadanej wartości. Analogicznie: wyłączenie pompy nastąpi po osiągnięciu preferowanego ciśnienia.

W standardowej instalacji domowej zakres załączania i wyłączania wynosi między 2 a 4 bary.

Krok 6 - montaż reduktora ciśnienia z manometrem

Wielu instalatorów pomija ten krok, natomiast radzimy nie iść na skróty. Reduktor ciśnienia z manometrem służy do utrzymywania stałego ciśnienia za głównym zaworem. Pozwala to zabezpieczyć instalację wewnętrzną przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia spowodowanym np. awarią wyłącznika ciśnieniowego.

Krok 7 – podłączenie hydroforu do instalacji wewnętrznej

Ostatnim etapem jest wpięcie hydroforu do instalacji domowej przy pomocy złączki i rury PE. Następnie sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń uruchamiając pompę i czekając na napełnienie się zbiornika – wcześniej oczywiście kontrolując ciśnienie w hydroforze (powinno wynosić około 1,2-1,5 bara).

Obrazowy schemat podłączenia hydroforu przeponowego znajdziesz w opisie jednego ze zbiorników dostępnych w naszym sklepie internetowym. 


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry