Data wpisu: 27.10.2023

Jakie są koszty eksploatacji pompy głębinowej i co się na nie składa?

Pompa głębinowa to serce instalacji studziennej. Od jej bezawaryjności i wydajności zależy komfort korzystania z własnej wody czy to na cele bytowe, gospodarskie, spożywcze, profesjonalne itd. Wielu inwestorów dopiero przymierzających się do wykonania studni zastanawia się nad kosztami eksploatacji pompy głębinowej. Czy tzw. darmowa woda w rzeczywistości nie okaże się dość droga? Po garść praktycznych wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Ile tak naprawdę kosztuje „darmowa woda”?

Panuje powszechne przekonanie, że pozyskiwanie wody z własnej studni jest zupełnie darmowe. Jest to dość daleko idące uproszczenie. Faktycznie, za samą wodę nie ponosi się dodatkowych opłat, natomiast już jej wypompowanie generuje pewne wydatki.

Rada

Na całkowity brak kosztów mogą liczyć osoby, które zdecydują się na pobieranie wody przy pomocy pompy ręcznej – abisynki lub skrzydełkowej. Obu rodzajom pomp bliżej przyglądamy się w artykule na blogu sklep-hydros.pl.

Podstawowym kosztem ponoszonym przez właściciela studni jest oczywiście energia elektryczna do zasilania pompy głębinowej. Wydatki z tego tytułu można w przybliżeniu policzyć, co zrobimy na przykładzie popularnej pompy Hydro-Vacuum model GTC 2.13 wyposażonej w silnik jednofazowy o mocy 0,75 kW. To świetny wybór do domu, m.in. do nawadniania dużego ogrodu.

Przy założeniu, że pompa pracuje łącznie przez 1 godzinę dziennie, 30 dni w miesiącu, a w instalacji nie ma falownika modulującego moc silnika (czyli jednostka po uruchomieniu pracuje z pełną mocą), koszt samej energii elektrycznej wyniesie około 23 zł miesięcznie (przyjęliśmy 1 zł za 1 kW prądu).

Oczywiście to obliczenie jest obarczone dużym ryzykiem błędu, ponieważ ostateczny koszt zasilania pompy głębinowej energią elektryczną będzie uzależniony od indywidualnych czynników:

  • Mocy silnika pompy;
  • Czasu pracy urządzenia w konkretnej instalacji;
  • Częstotliwości uruchamiania się pompy;

Przykładowo: znacznie niższe koszty poniesie osoba, która wykorzystuje pompę wyłącznie do zaopatrywania gospodarstwa domowego w wodę do celów spożywczych i bytowych, ale już nie do podlewania ogrodu.

Innych kosztów może się spodziewać właściciel instalacji wykorzystywanej jedynie do podlewania ogrodu w okresach suszy, czyli średnio przez 30-60 dni w roku. Przy takiej intensywności eksploatacji studni koszty zasilania pompy głębinowej będą w zasadzie pomijalne – zwłaszcza biorąc pod uwagę oszczędności z tytułu zakupu wody.

Jak obniżyć zużycie prądu przez pompę głębinową?

Intensywnie użytkowana pompa głębinowa, szczególnie napędzana mocnym silnikiem, rzeczywiście może generować spore koszty z tytułu zużycia prądu. Można się jednak przed tym zabezpieczyć. Wystarczy zrobić dwie rzeczy:

  1. Nie kupować pompy ze zbyt mocnym silnikiem – wiele osób popełnia ten błąd i stawia znak równości między mocą silnika a wydajnością pompy. Z powodzeniem można znaleźć pompy głębinowe o mocy np. 0,55 kW, które imponują znakomitymi parametrami roboczymi. Nie ma sensu przepłacać za pompę ze zbyt mocnym w stosunku do potrzeb silnikiem, który będzie generować wysokie zużycie energii.
  2. Zastosować falownik w instalacji elektrycznej – falownik to niewielkie urządzenie, w które zdecydowanie warto wyposażyć swoją instalację elektryczną zasilającą pompę głębinową. Zadaniem falownika jest automatyczne modulowanie mocy silnika pompy w zależności od realnego zapotrzebowania (dzięki temu silnik nie startuje z pełną mocą, co nie tylko obniża zużycie energii, ale też wydłuża trwałość pompy i jest bezpieczniejsze dla instalacji wodnej i elektrycznej).

Czy są jakieś inne koszty eksploatacji pompy głębinowej?

Nie, w prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji studziennej nie trzeba się przejmować żadnymi dodatkowymi kosztami. Jedyne wydatki stałe ponoszone przez właściciela studni ograniczają się do zakupu energii elektrycznej do zasilania silnika pompy.

Nie zapominajmy natomiast, że co jakiś czas, zwłaszcza w starszej instalacji, mogą pojawić się koszty związane z np. wyeksploatowaniem poszczególnych elementów hydraulicznych, jak chociażby zawór zwrotny.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry