Data wpisu: 21.06.2024

Wodociąg czy własna studnia? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Woda z wodociągu to dobrodziejstwo, którym cieszy się ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju. Wciąż są jednak miejsca, gdzie rozwój podstawowej infrastruktury idzie jak po grudzie. Budując dom na terenie pozbawionym wodociągu, chcąc czy nie chcą trzeba wykonać prywatne źródło wody, czyli studnię. W momencie, gdy infrastruktura zostanie rozbudowana i pojawi się możliwość przyłączenia budynku do sieci, właściciel nieruchomości może mieć spory dylemat, co wybrać: wodociąg czy własną studnię? Omawiamy zalety i wady obu tych rozwiązań.

Woda z wodociągu – zdecydowanie najwygodniejsza opcja

Nie ma wątpliwości, że korzystanie z wody wodociągowej jest bardzo wygodne i zdejmuje z barków właściciela nieruchomości mnóstwo obowiązków. Tutaj woda jest dostępna zawsze (lub prawie zawsze), mamy gwarancję jej dobrej jakości i bezpieczeństwa, nie musimy przejmować się ewentualnymi awariami, ponieważ te – o ile wystąpią na sieci – będą usuwane przez właściciela wodociągu.

Nic dziwnego, że przyłączenie budynku mieszkalnego do wodociągu jest priorytetem praktycznie każdego inwestora. Przemawiają za tym również inne argumenty, mianowicie:

  • Wciąż stosunkowo niskie koszty – sama woda jest tania (w większości miejscowości w Polsce cena nie przekracza 5 zł za metr sześcienny), co innego w przypadku, gdy gospodarstwo domowe odprowadza ścieki do systemu kanalizacji i w dodatku korzysta z wody wodociągowej do podlewania ogrodu;
     
  • Święty spokój – nie martwimy się badaniami wody, jej uzdatnianiem, dbałością o urządzenia instalacji wodociągowej etc.;
     
  • Oszczędność miejsca – w zasadzie jedynym elementem wewnętrznym instalacji wodociągowej jest wodomierz, który można zainstalować w pomieszczeniu gospodarczym, łazience etc.;
     

Oczywiście czerpanie wody wyłącznie z wodociągu nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Po stronie minusów trzeba wymienić chociażby:

  • Koszty mogą drastycznie wzrosnąć, gdy zdecydujemy się nawadniać ogród wodą wodociągową, co w praktyce jest bardzo drogie (nawet kilkaset złotych miesięcznie w okresie suszy i wysokich temperatur);
     
  • W razie poważnej awarii sieci zostajemy bez wody na dłuższy czas;
     
  • Zawsze istnieje ryzyko skażenia wody wodociągowej;
     
  • Jakość wody dostarczanej wodociągiem często pozostawia wiele do życzenia i trzeba ją uzdatniać we własnym zakresie, np. poprzez filtr odwróconej osmozy czy centralny zmiękczacz wody;
     

Jak w tym porównaniu wypadnie woda z własnej studni? Zobaczmy.

Własna studnia – nie licz na „darmową wodę”!

Częstym nieporozumieniem jest przekonanie, że woda z własnej studni jest całkowicie darmowa. To niestety tak nie działa. Po pierwsze: studnię trzeba najpierw wykonać i wyposażyć w pompę, co już generuje spore wydatki. Po drugie: pompa wymaga zasilania prądem (zużycie energii może wzrosnąć o kilkanaście złotych miesięcznie).

Wreszcie po trzecie: bardzo rzadko się zdarza, aby woda czerpana z przydomowej studni nie wymagała uzdatniania na cele bytowe i spożywcze, co także oznacza kolejne wydatki (na zakup odpowiednich filtrów, a następnie ich eksploatację – zwłaszcza w przypadku złóż filtracyjnych wymagających regeneracji chemicznej solanką czy nadmanganianem potasu).

Na tym jednak wady własnego ujęcia się kończą. Jeśli studnia zostanie poprawnie wykonana, podobnie jak cała instalacja do czerpania z niej wody, to szybko docenisz „luksus” posiadania prywatnego źródła.

Najważniejsze zalety własnej studni to:

  • Niezależność od dostawcy/sprzedawcy wody;
     
  • Bardzo niskie, wręcz symboliczne koszty podlewania ogrodu (inwestycja w studnię może się zwrócić nawet w ciągu 1-2 lat intensywnego nawadniania);
     
  • Dobrze wykonana studnia i instalacja pompowa są praktycznie bezobsługowe;
     
  • Dzięki własnej studni nie trzeba w nieskończoność czekać na przyłączenie budynku do sieci wodociągowej;
     
  • Prywatna studnia doskonale sprawdzi się na etapie budowy domu (gwarancja niskich kosztów zużycia wody);
     

Jeśli chodzi o wady własnego ujęcia, to – poza już wymienionymi – warto wspomnieć także o:

  • Osobistej odpowiedzialności za sprawność wszystkich elementów instalacji;
     
  • W przypadku instalacji ze zbiornikiem hydroforowym trzeba znaleźć na niego miejsce (w obudowie studni lub – jeśli chcemy korzystać z wody przez cały rok – w ogrzewanym pomieszczeniu);
     
  • Wysokich kosztach początkowych;
     
  • Jakość wody studziennej może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli ma być wykorzystywana do celów spożywczych i bytowych, to trzeba ją uzdatnić, np. poprzez zastosowanie odżelaziacza i zmiękczacza;
     

Podsumowanie

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla inwestora indywidualnego jest model hybrydowy, tzn.: wodociąg do celów spożywczych i bytowych (pranie, gotowanie, sprzątanie, czynności higieniczne etc.) oraz własna studnia do podlewania ogrodu, prac gospodarskich, mycia samochodów itp.

W skompletowaniu niezbędnych elementów do budowy studni głębinowej czy kopanej, w tym w doborze odpowiedniej pompy, armatury hydraulicznej i zbiornika hydroforowego, pomogą Ci eksperci Hydros – skorzystaj z naszego bezpłatnego doradztwa.

Zajrzyj też do naszego sklepu internetowego sklep-hydros.pl, w którym znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do uniezależnienia się od dostawcy wody.


Autor wpisu:
Grzegorz K.

Nasza oferta

Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.

Sklep HydrosZobacz ofertę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry