Woda z wodociągu to dobrodziejstwo, którym cieszy się ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju. Wciąż są jednak miejsca, gdzie rozwój podstawowej infrastruktury idzie jak po grudzie. Budując dom na terenie pozbawionym wodociągu, chcąc czy nie chcą trzeba wykonać prywatne źródło wody, czyli studnię. W momencie, gdy infrastruktura zostanie rozbudowana i pojawi się możliwość przyłączenia budynku do sieci, właściciel nieruchomości może mieć spory dylemat, co wybrać: wodociąg czy własną studnię? Omawiamy zalety i wady obu tych rozwiązań.
Nie ma wątpliwości, że korzystanie z wody wodociągowej jest bardzo wygodne i zdejmuje z barków właściciela nieruchomości mnóstwo obowiązków. Tutaj woda jest dostępna zawsze (lub prawie zawsze), mamy gwarancję jej dobrej jakości i bezpieczeństwa, nie musimy przejmować się ewentualnymi awariami, ponieważ te – o ile wystąpią na sieci – będą usuwane przez właściciela wodociągu.
Nic dziwnego, że przyłączenie budynku mieszkalnego do wodociągu jest priorytetem praktycznie każdego inwestora. Przemawiają za tym również inne argumenty, mianowicie:
Oczywiście czerpanie wody wyłącznie z wodociągu nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Po stronie minusów trzeba wymienić chociażby:
Jak w tym porównaniu wypadnie woda z własnej studni? Zobaczmy.
Częstym nieporozumieniem jest przekonanie, że woda z własnej studni jest całkowicie darmowa. To niestety tak nie działa. Po pierwsze: studnię trzeba najpierw wykonać i wyposażyć w pompę, co już generuje spore wydatki. Po drugie: pompa wymaga zasilania prądem (zużycie energii może wzrosnąć o kilkanaście złotych miesięcznie).
Wreszcie po trzecie: bardzo rzadko się zdarza, aby woda czerpana z przydomowej studni nie wymagała uzdatniania na cele bytowe i spożywcze, co także oznacza kolejne wydatki (na zakup odpowiednich filtrów, a następnie ich eksploatację – zwłaszcza w przypadku złóż filtracyjnych wymagających regeneracji chemicznej solanką czy nadmanganianem potasu).
Na tym jednak wady własnego ujęcia się kończą. Jeśli studnia zostanie poprawnie wykonana, podobnie jak cała instalacja do czerpania z niej wody, to szybko docenisz „luksus” posiadania prywatnego źródła.
Najważniejsze zalety własnej studni to:
Jeśli chodzi o wady własnego ujęcia, to – poza już wymienionymi – warto wspomnieć także o:
Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla inwestora indywidualnego jest model hybrydowy, tzn.: wodociąg do celów spożywczych i bytowych (pranie, gotowanie, sprzątanie, czynności higieniczne etc.) oraz własna studnia do podlewania ogrodu, prac gospodarskich, mycia samochodów itp.
W skompletowaniu niezbędnych elementów do budowy studni głębinowej czy kopanej, w tym w doborze odpowiedniej pompy, armatury hydraulicznej i zbiornika hydroforowego, pomogą Ci eksperci Hydros – skorzystaj z naszego bezpłatnego doradztwa.
Zajrzyj też do naszego sklepu internetowego sklep-hydros.pl, w którym znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do uniezależnienia się od dostawcy wody.
Zapraszamy do wizyty w naszym sklepie lub zapoznania się z naszą ofertą. Nasi eksperci udzielą Państwu niezbędnego doradztwa przy doborze produktów i usług.